Drama uprchlíků na norské lodi pokračuje

Organizace Amnesty International a Červený kříž požádaly australskou vládu, aby okamžitě poskytla pomoc více než čtyřem stovkám afgánských uprchlíků, kteří se nacházejí na norské lodi Tampa v blízkosti Vánočních ostrovů. Australská vláda však chce, aby parlament ještě v noci přijal zákon, který by umožnil norskou loď s běženci vypudit z australských vod. Podle kapitána Tampy ale loď není schopna další plavby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvádí spolupracovnice Radiožurnálu v Norsku Emira Holmeyová, kapitán norského plavidla odmítá opustit australské výsostné vody. Podle něj loď není schopna další plavby, neboť podle předpisů na své palubě může mít jen 50 lidí - nyní jich tam je přes 400. Podle kapitána je mnoho uprchlíků v kritickém zdravotním stavu. Proto také minulou noc vyslal nouzový signál a začal se s lodí přibližovat k australské pevnině. Místo pomoci však na palubu dorazilo padesát těžce vyzbrojených australských vojáků. Ti vyzvali kapitána, aby se okamžitě vrátil do mezinárodních vod. "Je neuvěřitelné, že loď, která je v nouzi a volá o pomoc, je takto nelidsky odmítnuta", řekl norský ministr zahraničí Jagland. On i norský premiér v noci na středu hovořili se svými australskými protějšky - bez výsledku. Podle norského premiéra odpovědnost za humanitární pomoc uprchlíkům nese Austrálie. Její představitelé ale tvrdí, že uprchlíci na lodinejsou v ohrožení zdraví či života. Kapitán však toto tvrzení odmítá.

Emira Holmeyová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme