Drama uprchlíků na norské lodi pokračuje

Organizace Amnesty International a Červený kříž požádaly australskou vládu, aby okamžitě poskytla pomoc více než čtyřem stovkám afgánských uprchlíků, kteří se nacházejí na norské lodi Tampa v blízkosti Vánočních ostrovů. Australská vláda však chce, aby parlament ještě v noci přijal zákon, který by umožnil norskou loď s běženci vypudit z australských vod. Podle kapitána Tampy ale loď není schopna další plavby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvádí spolupracovnice Radiožurnálu v Norsku Emira Holmeyová, kapitán norského plavidla odmítá opustit australské výsostné vody. Podle něj loď není schopna další plavby, neboť podle předpisů na své palubě může mít jen 50 lidí - nyní jich tam je přes 400. Podle kapitána je mnoho uprchlíků v kritickém zdravotním stavu. Proto také minulou noc vyslal nouzový signál a začal se s lodí přibližovat k australské pevnině. Místo pomoci však na palubu dorazilo padesát těžce vyzbrojených australských vojáků. Ti vyzvali kapitána, aby se okamžitě vrátil do mezinárodních vod. "Je neuvěřitelné, že loď, která je v nouzi a volá o pomoc, je takto nelidsky odmítnuta", řekl norský ministr zahraničí Jagland. On i norský premiér v noci na středu hovořili se svými australskými protějšky - bez výsledku. Podle norského premiéra odpovědnost za humanitární pomoc uprchlíkům nese Austrálie. Její představitelé ale tvrdí, že uprchlíci na lodinejsou v ohrožení zdraví či života. Kapitán však toto tvrzení odmítá.

Emira Holmeyová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme