Dramatický let kancléře Schrödera z Kábulu

Letadlo s německým kancléřem Gerhardem Schröderem se při letu z Afghánistánu do Uzbekistánu ocitlo v možném ohrožení. Podle prvních zpráv byl letoun zaměřen radarem zatím neznámého raketového postavení - a to aktivovalo automatický obranný systém letadla. Později ale bylo oznámeno, že systém odvádění raket možná spustila bouřka, ve které se stroj pohyboval.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder

Gerhard Schröder | Foto: SPD.de

Jak hlásí z Berlína zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, německé letectvo se snaží uklidnit situaci. Mluvčí Luftwaffe řekl, že vylučuje přímé raketové ohrožení kancléřova letadla. Podle nepotvrzených dohadů mohla automatický obranný systém spustit bouřka. Vládní mluvčí nicméně řekl, že na palubě byly slyšet dvě slabé exploze. Nikomu se však nic nestalo, stroj zůstal neporušen a bez dalších problémů přistál v Taškentu.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský - kancléřovo letadlo

Německý kancléř cestuje vojenským speciálem typu Transall vybaveným systémem, který se domníval, že je zaměřen raketou z pozemního cíle. Vypustil tedy do vzduchu staniolové papírky a magneziové kuličky. Ty se zahřejí a přitáhnou případnou střelu.

Podle nařízení spolkového ministerstva obrany mohou do Afghánistánu létat jen stroje s tímto speciálním systémem odvádění raket. V Aghánistánu je totiž stále velké množství amerických střel země-vzduch typu Stinger, které v minulosti používali afghánští bojovníci proti sovětským letadlům.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme