Drážďany jsou dnes volebně rozděleným městem

Půlka města totiž dnes volí normálně, ale druhá polovina si to kvůli úmrtí jedné z kandidátek pro přímou volbu, namíří k volebním urnám až za 14 dní. K jedné z volebních místností, která své dveře otevřela, zašel hned po ránu s mikrofonem Radiožurnálu náš zvláštní zpravodaj v saské metropoli Jiří Hošek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drážďany | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

Mlha, zima, zkrátka počasí, do kterého by voliče nevyhnal. Přesto se ale hned po osmé hodině našlo hezkých pár otužilců, kteří si to namířili splnit svou občanskou povinnost. Před volební místností ve škole Tří králů v drážďanské čtvrti Neustadt jsem narazil v podstatě jen na dvě kategorie lidí - mladé studenty a důchodce.

"Pro mě bylo rozhodující volit to, co mi nepřinese bezprostřední užitek, ale z čeho budu profitovat dlouhodobě, co přinese výhodu Německu a až zestárnu, tak i mě," opsal obloukem svůj výběr mladý muž, který přišel volit i se svojí ženou.

"U mě to bylo v principu stejné, relativně brzy jsem se rozhodla a pak jen zkoumala, co slibuje volební program dlouhodobě. Nezajímaly mě krátkodobé zisky," doplňuje jeho žena.

Zamračený důchodce byl už dlouhou dobu rozhodnutý, že bude volit opoziční CDU: "Rozhodl jsem se dávno, už v létě. Jsem nespokojený s touto vládou, tak to prostě nemůže jít dál!"

Naopak další mladík, který přijel na kole, patřil k deseti milionům do poslední chvíle nerozhodnutých voličů: "Rozhodl jsem se až dneska ráno při snídani. Nejvíc mě ovlivnil program, i když některým jeho bodům, po pravdě řečeno nerozumím. Volební kampaň na mě působí negativně - nemám rád, když někdo háže špínu na druhé. A koho jsem volil? Přímo jsem nevolil nikoho a druhý hlas jsem dal Zeleným."

Stejné straně dal přednost také další volič - příslušník mladší generace: "Vlastně jsem se rozhodl už dávno, protože jsem stabilním voličem této strany a nevolím nikoho jiného. Jsem s touto formací spokojený, nejsem žádný spontánní volič."

Bělovlasý stařík volil postkomunistickou PDS a jako hlavní důvod přitom uvedl energetickou politiku současné vlády: "Schröderova vláda nechala odstavit jaderné elektrárny, nebo alespoň stanovila termín pro jejich odstavení..." Pak se pán odmlčel s kuriózní omluvou: "Promiňte, ale vypadávají mi zuby..."

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme