Drážďany: Lidé protestovali proti neonacistům ,živým řetězem'

V centru německých Drážďan sepnulo ruce několik tisíc lidí. Vytvořili tak lidský řetěz proti neonacistům. Ti chtěli pochodovat saskou metropolí v den pětašedesátého výročí bombardování tohoto města. Na místo se jich nakonec sjelo výrazně méně, než se očekávalo. I tak už dopoledne policie několik desítek přívrženců krajní pravice zatkla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drážďany. Lidé vytvořili na protest řetěz. | Zdroj: ČTK

Neonacisté měli původně ke svému pochodu vyrazit z drážďanského hlavního nádraží. Policie jejich akci ale přeložila na nádraží Dresden Neustadt.

Lidský řetěz, jako hlavní protestní akce proti tomuto průvodu, se vinul centrem Drážďan. Oba tábory tak byly od sebe vzdálené vzdušnou čarou asi čtyři kilometry. Navzdory mrazivému počasí se přišlo do lidského řetězu zapojit podle odhadů až deset tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Drážďanech sleduje zpravodaj Jiří Hošek.

"Dokud nejsou neonacisté zakázaní, nemůžeme jim odepřít svobodu shromažďování. Ale právě to, že lidé ukáží občanskou statečnost a řeknou: Ulice vám nedáme," je ten správný přístup, řekla Českému rozhlasu místopředsedkyně Spolkového sněmu Petra Pauová z Die LINKE.

K tichému protestu se připojil i český ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb. Ten považuje tuto formu občanské aktivity za hodnou následování.

"Evropa se vždy řídila mocnými příklady. Ať už ve zlém, tak i v dobrém. Toto je jeden naprosto znamenitý příklad toho, jak se to dá řešit. My máme hlášeny už na březen nějaké akce v Plzni a pokusíme se přispět k tomu, aby se proti tomu lidé postavili," řekl Kocáb, který byl jedním z tisíců článků lidského řetězu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protest proti neonacistům popisuje zpravodaj Jiří Hošek.

Různí levicoví aktivisté a odboráři měli přesto už od rána pocit, že lidský řetěz je příliš pasivní a příliš vzdálený od místa neonacistů. Domnívali se, že by bylo potřeba udělat něco navíc. Proto od devíti ráno pořádají různé happeningy přímo u nádraží Dresden Neustadt, které policie uzavřela.

Mezi přívrženci krajní pravice a levice došlo zatím jen k drobným šarvátkám. Policie nasadila vodní dělo a slzný plyn.

Jiří Hošek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme