Zloději, kteří vyloupili drážďanský ‚Fort Knox‘, se na místě vyznali, řekla policie. Má ale jen málo stop

Němečtí policisté dál pátrají po skupině, která v pondělí vyloupila drážďanskou klenotnici zvanou Grünes Gewölbe (Zelená klenba). Zatím vše napovídá tomu, že, šlo o akci profesionálů, a vyšetřovatelé mají jen málo stop. Podle kamerových záznamů do budovy pronikli dva maskovaní lidé a v rozmezí několika minut vykradli vitrínu se třemi kolekcemi šperků. Policejní mluvčí Thomas Geithner řekl, že „se dvojice v muzeu opravdu dobře vyznala“.

Od stálého zpravodaje Drážďany Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těsně před loupeží vyhořela nedaleká rozvodna, skříň a budova v klenotnici byla bez proudu. Sice to vyřadilo poplašné systémy, ale bezpečnostní kamery dál fungovaly. Ochranka prakticky ihned zavolala policii, jenže muži postupovali tak rychle, že odjeli z místa ještě předtím, než dorazili strážníci. Policie ale neřekla, jestli za požárem skutečně stojí zloději, nebo jde o souhru náhod.

Krádež za miliardu eur. Zloději odnesli šperky a drahé kameny z drážďanské klenotnice Grünes Gewölbe

Číst článek

O pár minut později začalo na jiné straně Drážďan hořet luxusní auto. Šlo o stejný model, se kterým lupiči odjeli z místa činu.

Po zlodějích momentálně pátrá zvláštní desetičlenné komando. Policie i politici se ale shodují, že na trhu se šperky, které mají podle klenotnice nevyčíslitelnou hodnotu, jen tak neobjeví. Důvodem ale není jen jejich cena, jde totiž o tři velmi specifické kolekce. Každá je vyrobená z jiného materiálu. Šlo o různé předměty jako šavle nebo knoflíky s výzdobou z drahokamů, safírů a rubínů. Kdyby se takové cennost objevily mezi klenotníky, okamžitě by vzbudily pozornost.

Spekuluje se tedy o tom, že si loupež někdo objednal. A to i pro to, že lupiči se zaměřili pouze na jednu vitrínu, zbytku expozice si nevšímali. Součet škod je tak výrazně menší, než se správa sbírky obávala.

‚Pomyslný Fort Knox‘

Bývalý ředitel muzea Martin Roth už dříve označil klenotnici za „pomyslný Fort Knox“ s tím, že je v něm schovaná řada bezpečnostních prvků. Jak ale konstatuje deník Tagesspiegel, „vypálením rozvodové skříně se jejich smysl ztratil.“

Ve sbírce klenotnice zvané Zelená klenba je asi čtyři tisíce šperků a uměleckých předmětů, které patřily saským kurfiřtům. Jedním z největších unikátů je zelený diamant. Ten je díky přírodní radioaktivitě je lahvově zelený, má na 650 karátů a jde o dar ruského cara Petra Velikého. V této době je ale na výstavě v New Yorku.

Šperk z diamantem z Grünes Gewölbe | Foto: Arnd Wiegmann | Zdroj: Reuters

Klenotnice sídlí v centru Drážďan v přízemí Rezidenčního zámku. V její těsné blízkosti se nachází například Zwinger, budova opery nebo mozaika knížecího průvodu. Jde o jedno z nejstarších muzeí v Evropě, které je otevřeno už od 1. poloviny 18. století.

Za druhé světové války cenné klenoty zachránil jejich přesun na horskou pevnost. Budovu, ve které byly uloženy, ale zničilo spojenecké bombardování. Šperky následně zabavila Rudá armáda a až po mnoha letech je vrátila východoněmeckým komunistům. Do replik původních prostor se vrátily ani ne před patnácti lety.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme