Drážďany se s Pegidou změnily. Cizinci si stěžují na nepřátelskou atmosféru

Drážďany se v posledních měsících změnily. Cizinci, kteří v saské metropoli žijí, říkají, že ve městě vládne zvláštní atmosféra, ve které se necítí dobře. A to od podzimu loňského roku, kdy v centru města začali demonstrovat stoupenci protiislámského hnutí Pegida.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové hnutí vlasteneckých Evropanů proti islamizaci západu (PEGIDA) na nedělním pochodu v Drážďanech

Členové hnutí vlasteneckých Evropanů proti islamizaci západu (PEGIDA) na nedělním pochodu v Drážďanech | Zdroj: Reuters

"Jednoho mého kamaráda napadli v tramvaji. Bylo to pozdě večer a útočníci byli evidentně opilí," říká Sajanti Banerjee. Pochází z Indie, je jí 26 let a v Drážďanech studuje.

"Rasově motivovaných útoků je mnohem víc," potvrzuje Danilo Starosta, který je poradcem nevládních organizací, v Sasku sleduje pravicový extremismus.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Drážďanech natáčel reportér Pavel Polák

"Před začátkem demonstrace Pegidy a potom během rozpouštění protestního shromáždění dochází k incidentům, kvůli nošení tradičního nebo náboženského oblečení, kvůli barvě pleti, dochází k násilnostem, napadání na ulici nebo k vyhazování z městských dopravních prostředků."

Od října do konce ledna je v Drážďanech zaznamenáno 21 rasově motivovaných útoků na cizince. Před rokem ve stejném období bylo útoků šest.

"Dívám se na zprávy každý den a Pegida je pokaždé mezi hlavními událostmi. To pro mě není příjemné," říká Jang Sing. Je jí 23 let, pochází ze Singapuru a do Drážďan přijela na vědecké stipendium krátce před tím, než do ulic poprvé vytáhla Pegida.

"Stále chodím večer po městě, nic se mi nestalo. Ale někdy mám takové zvláštní pocity a necítím se bezpečně. Demonstrace Pegidy vytvářejí takovou negativní atmosféru," dodává Jang Sing.

Podobně jako Sajanti Banerjee zdůrazňuje, že nechce Drážďany spojovat s rasismem. Většina lidí je tu prý opravdu milá.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme