Drážďany si připomenou výročí bombardování, hrozí střety s neonacisty

Tisíce lidí v Drážďanech vytvoří živý řetěz kolem centra města. Právě dnes si saská metropole připomíná 67. výročí bombardování, při kterém zahynuly desetitisíce lidí a město se proměnilo v trosky. Policie se zároveň připravuje na pochod neonacistů, kteří tradičně zneužívají výročí spojeneckého náletu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

panorama Drážďany, Německo | Foto: Filip Jandourek

Saská policie chce zabránit tomu, aby potyčky s neonacisty zastínily vzpomínku na bombardování města. Do akce dnes nasadí speciální takzvané komunikační týmy. Ty posílí jednotky z Braniborska a Berlína.

Před použitím násilí varovali také místní politici. Žádají, aby 13. únor sloužil jen k tiché vzpomínce a živý řetěz jako symbol odporu proti neonacismu. Více než třetina obyvatel Drážďan ovšem považuje za důležitější dát jasně najevo odpor proti neonacismu a zablokovat pochod neonacistů.

V Německu se ovšem ozývají také kritické hlasy poukazující na to, že byla vybombardovaná řada měst, v Hamburku zemřelo i více lidí, ale žádné jiné nepořádá podobné vzpomínkové akce jako Drážďany.

Klára Stejskalová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme