V Drážďanech vybuchla munice z druhé světové války. Nikdo nebyl zraněn, nebezpečí ale dál trvá

Část Drážďan zůstává kvůli nálezu bomby z druhé světové války dál uzavřená. Domovy muselo opustit na 9000 lidí a jde o největší poválečnou evakuaci téhle saské metropole. Pumu se kolem půlnoci pokusili zneškodnit pyrotechnici. Bomba ale částečně vybuchla.

Drážďany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice v Drážďanech, na které se našla nevybuchlá munice | Foto: Tino Plunert/dpa-Zentr | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Noční oblohu ozářila sytě oranžová exploze, kterou na dálku zachytily taky kamery Saské televize. Při výbuchu se nikomu nic nestalo. Na místě byl jen dálkově řízený robot.

„Kolem bomby jsme vybudovali bariéru k utlumení výbuchu a usměrnění tlakové vlny,“ řekl rádiu MDR jeden z pyrotechniků. Bariéru tvořily třeba stavebniny a velké kusy kartonu. Pravděpodobnost výbuchu byla padesát na padesát.

Policejní mluvčí Thomas Gheitner obyvatele varoval, že nebezpečí dál trvá. „Detonace byla jen částečná. Nemůžeme vyloučit, že vybuchnou i další díly bomby. Oblast proto zůstane uzavřená.“

Policisté čekají na to, až zbytky bomby vychladnou, aby k nim mohl znovu vyrazit robot. Podle hasičů to bude nejdřív ve čtvrtek v poledne. Evakuace se týká i lidí z nedalekého domova důchodců.

Někteří z nich ve vysílání MDR zavzpomínali i na spojenecké bombardování, ze kterého nalezená bomba pravděpodobně pochází. „Tenkrát tu houkaly varovné sirény. Všichni jsme hned věděli, že musíme vyběhnout z budov a ideálně se schovat do protileteckého krytu. Vím, jak můžou být tyhle zbloudilé pumy nebezpečné.“

Následky válečného bombardování dodnes pociťují i jiná německá města. Úplně největší poválečnou evakuaci kvůli nalezení bomby vyhlásil Frankfurt. Loni muselo jeho centrum na den opustit 70 000 lidí.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme