Dřevorubci z Volar likvidují lesní kalamitu ve Francii

Francouzská oblast Landes leží jižně od Bordeaux. Rovina široko daleko, jedna borovice vedle druhé. Tuto rozlehlou plochu zpustošil před rokem a půl orkán Klaus. Vyžádal si desítky obětí na životech a zlikvidoval desítky miliónu kubíků stromů. Česká firma Městské lesy Volary má speciální lesnické víceúčelové stroje, takzvané harvestory. Jeden kácí, druhý dřeva sváží k silnici. Už přes rok dnes a denně a někdy i v noci pomáhají ve Francii odstraňovat následky kalamity.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba dřeva (ilustr. obr.)

Těžba dřeva (ilustr. obr.) | Foto: Radana Schaeferová

V malém domku vzdáleném od nejbližší vesnice deset kilometrů žije paní Christine Massardová. „Vidíte tu dlouhou cestu? Tak tam stály tři duby staré 300 let. A podívejte se, ještě tu po jednom zbyl kořen. A to, co se stalo s borovicemi, to vám ani nepopíšu, lámaly se
jako párátka,ů popisuje vichřici.

Přehrát

00:00 / 00:00

reportáž francouzského zpravodaje Českého rozhlasu Jana Pokorného o práci českých lesníků v kraji Landes

Vichr tehdy ve Francii zničil 55 milionů metrů krychlových dřeva. Mezi borovicemi pracují dva speciální stroje z volarských městských lesů.

Karel Pavlík je operátor tohoto víceúčelového lesnického stroje. Dvěma páčkami ovládá rameno, které kácí, odvětvuje, a řeže na požadovanou délku.

„Stroj dělá to, co dřív dělali lidi ručně. Byla tady kalamita obrovských rozměrů, oni nás tedy potřebovali a dohoda byla snazší. Podle mého názoru to ale bude horší s tím, jak se budeme blížit k odstranění všech následků kalamity. Jakmile začneme odebírat práci Francouzům,“ říká ředitel Městských lesů Volary Miroslav Řežábek.

Do Francie kvůli Lesům ČR

S Milošem Prchlíkem z téže firmy se díváme na ten zvláštní les. Tisíce hektarů borovic vysázených strojově v řádcích.

„To je porost, který má 24 let. U nás by to mělo 50. Přitom jsou to chudé písky, není tady žádná výživná půda. Má ale dost vláhy.“

Jdeme si sednout do nedaleké vesnice Sabres do jedné z mála kaváren široko daleko. A tam se dozvídám, že volarští lesníci jsou tady ve Francii vlastně i kvůli neutěšené situaci v podniku Lesy ČR.

„Rozdávání zakázek Lesů České republiky bylo jak na houpačce. Dostávaly je velké firmy za malé peníze a tento zmatek u Lesů ČR trvá již tři nebo čtyři roky,“ vypráví Řežábek.

„Je to významný hráč, který dává práci mnoha firmám. Má dvě třetiny lesů v zemi. Když to nějakým způsobem zaskřípe, jedno výběrové řízení se uzavře, někdo se proti němu odvolá, pozastaví se to, pak se dělají jednotlivé malé zakázky, stává se práce pro firmu velice nejistou,“ dodává Prchlík.

Laxní Francouzi

Vracím se ještě jednou do kabiny speciálního harvestoru, který dnes kácí stromy napadané škůdcem. Karel Pavlík tu pracuje už rok. Pokud mu něco vadí, tak laxní přístup francouzů k požadavkům na techniku, pokud se něco porouchá:

„Člověk přijde do servisu, mají za pět minut zavírat a už tam nikdo nic nedělá. Jakmile by tam měl někdo udělat cokoliv navíc, je to problém.“

Přesto je to pro firmu významná zakázka a tak v kraji Landes se svými stroji ještě pár měsíců zůstanou.

Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme