Drogy i zvrhlé rituály, popisuje Cameronovo mládí bývalý místopředseda jeho strany

V Británii je v těchto dnech tématem číslo jedna aféra, pro kterou se během pár hodin vžil název „piggate“ (prasečí aféra). Spustil ji lord Ashcroft, někdejší místopředseda, pokladník a sponzor Konzervativní strany, který vydal životopis britského ministerského předsedy. Ten není autorizovaný a obsahuje některé pikantní detaily ze života Davida Camerona.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron

Britský premiér David Cameron | Zdroj: Reuters

Lord Ashcroft ve své knize britské veřejnosti přichystal hlavně výbušná tvrzení o soukromém životě ministerského předsedy, údajných divokých večírcích smetánky s konzumací drog.

Po celé zemi se ale mluví hlavně o vstupním rituálu v jednom z klubů na oxfordské univerzitě, kdy se měl David Cameron dopustit obscénních praktik s hlavou mrtvého prasete. Podle této příhody, kterou úřad premiéra v Downing Street odmítl komentovat, se kauze taky začalo říkat „piggate“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Británii hýbe aféra, v jejímž středu je premiér Cameron a jeho neautorizovaný životopis. Detaily má zpravodaj ČR Jiří Hošek

Samozřejmě to vypadá, že kniha „Call me Dave“ (Říkejte mi Dave), není ničím jiným než pomstou lorda Ashcrofta. Ten byl jedním z nejštědřejších a nejváženějších dárců, svého času „napumpoval“ do Konzervativní strany 8 milionů liber. Když ale nedostal po volbách v roce 2010 vysněnou vysokou funkci, začal se straně i Davidu Cameronovi vzdalovat.

Komentátoři upozorňují, že aféra může mít pro premiéra Camerona neblahé následky. Poprask kolem obscénností nejspíš dříve či později vyprchá, ale zásadní může být sporný status daňového rezidenta lorda Ascrofta.

Respektive to, zda o téhle skutečnosti neposkytl David Cameron během volební kampaně v roce 2010 veřejnosti mylné informace. Jde o to, že multimilionář Ashcroft, člen Sněmovny lordů, neplatil v Británii daně za svých zahraničních výdělků, a že to pozdější premiér věděl déle, než tehdy přiznal.

Obscénních detailů o údajném divokém životě ministerského předsedy se hned chytla bulvární média. Zásadní problém ale evidentně měla BBC, která včera aféru dlouhé hodiny ignorovala, dokonce moderátoři v TV studiu měli nezvykle složené noviny, aby nebylo vidět titulní strany, a až pod tlakem sociálních sítí i dalších médií (např. Independentu) se BBC kauze začala věnovat.

Jinak si ale servítky nebere nikdo, včetně médií, která jinak s konzervativci sympatizují, a asi si posluchači dokážou představit, jaké to jsou žně pro karikaturisty a autory různých zábavných koláží.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme