Kandidát na britského premiéra Gove se přiznal, že v mládí zkoušel kokain. ‚Byla to obrovská chyba,‘ řekl

V souboji o příštího britského premiéra se objevila nečekaná zápletka, která zaměstnává britská média i konzervativní politiky. Ministr životního prostředí Michael Gove, který je jedním z kandidátů na šéfa konzervativců, totiž přiznal, že před 20 lety několikrát vyzkoušel kokain. Vysloužil si za to vlnu kritiky od svých spolukandidátů a přiměl i protivníky, aby přiznali své drogové prohřešky z minulosti, napsal britský deník The Guardian.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr životního prostředí Michael Gove, který je jedním z kandidátů na šéfa konzervativců. | Foto: Jeff Overs | Zdroj: Reuters

Gove přiznal, že kokain vyzkoušel, když v minulosti pracoval jako novinář. Na dotaz moderátora BBC uvedl, že „měl štěstí“, že se kvůli tomu nedostal do vězení. „Byla to obrovská chyba,“ řekl ministr. Dodal, že toho „hluboce lituje“ a odmítl, že by kokain užíval pravidelně.

Kdo nahradí Mayovou? Většina zájemců se nebojí tvrdého brexitu, přihlásilo se zatím 11 konzervativců

Číst článek

Ministra životního prostředí ihned zkritizoval jeho protikandidát v boji o šéfa konzervativců, ministr vnitra Sajid Javid. Každý, kdo bral podobné drogy, by si podle něj měl uvědomit, že se do země dostávají z Kolumbie a „kolik životů je během této cesty zmařeno“.

Gove je jedním z 11 poslanců, kteří se chtějí stát vůdcem konzervativců po odcházející Therese Mayové. Ta ve funkci skončila v pátek.

Mayová byla hlavní tváří Konzervativní strany od července 2016. To, že pátek bude jejím posledním dnem v této roli, oznámila před dvěma týdny, když ztroskotal její čtvrtý pokus o ratifikaci dohody o vystoupení Británie z Evropské unie.

Britskou vládu nicméně Mayová povede právě až do konce volby nového stranického lídra, která má skončit v týdnu od 22. července. Za favorita nadcházejícího souboje je považován exministr zahraničí a bývalý starosta Londýna Boris Johnson, nemalé šance mají i současný šéf diplomacie Jeremy Hunt, ministr vnitra Sajid Javid, bývalý ministr pro brexit Dominic Raab či právě ministr životního prostředí Michael Gove.

Mayová končí na pozici lídra. Konzervativní strana oficiálně hledá nového britského premiéra

Číst článek

Zkušenosti dalších kandidátů

Drogová tématika zasáhla i další kandidáty. Ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart se například již omluvil za to, že na svatbě v Íránu před patnácti lety kouřil opium. Raab zase přiznal, že jako student zkusil marihuanu. Javid naopak oznámil, že nikdy žádné drogy nebral.

Boris Johnson, který je jedním z hlavních kandidátů na příštího britského premiéra, v roce 2007 v rozhovoru s časopisem GQ přiznal, že zkusil kokain a marihuanu, když byl na vysoké škole. Nemělo to ale prý na něj žádný účinek. Později tuto historku pozměnil s tím, že mu byl nabídnut „bílý prášek“, který ale nevdechnul, protože kýchnul. Dodal přitom, že ani nevěděl, zda je to vůbec kokain. Mohlo jít podle něho jen o cukr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme