Jsou hlučné, létají v rojích a Rusku nahrazují drahé rakety. 10 otázek a odpovědí k íránským dronům

S příchodem podzimu se ruská armáda zaměřila více na ničení ukrajinské energetické infrastruktury. Snažila se tak zlomit vůli Ukrajinců před nadcházející zimou. Využívala k tomu také íránské sebevražedné drony. Ukrajinci se je snažili sestřelit za každou cenu: tak jako třeba kyjevská policie ručními zbraněmi. | Foto: Vadim Sarakhan | Zdroj: Reuters

Jen za poslední dva dny Rusko podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského provedlo proti jeho zemi 30 dronových útoků. Ruská armáda k nim používá takzvané sebevražedné drony původem z Íránu. Nákup bezpilotních letounů, které se zničí při útoku na cíl, vyvolal zájem médií i veřejnosti, zvrat na bojišti ale nepřinesou. iROZHLAS.cz se ptal plukovníka Jana Farlíka z Univerzity obrany a spoluzakladatele firmy Drone Services Marka Tajbla.

Otázky a odpovědi Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Co je to „sebevražedný dron“?
Takzvaný sebevražedný nebo také kamikaze dron je typem naváděné munice. Jde tedy o bezpilotní prostředek, který nese výbušninu, jež po nárazu exploduje a zničí přitom také tělo dronu.

„Často jsou tyto sebevražedné drony ovládány na dálku operátorem, který hledá například nepřátelské vojáky, tanky či velitelství, a v případě, že je přes kameru nalezne, dá povel tomuto dronu se zničit nárazem do těchto cílů,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz vedoucí katedry protivzdušné obrany Univerzity obrany plukovník Jan Farlík.

Druhou možností je pak let v autonomním režimu podle předem naprogramované trasy pomocí souřadnic GPS.

Íránští instruktoři na Krymu učí ruské vojáky ovládat drony, není jasné, zda je i sami navádějí

Číst článek

Sebevražedné drony, stejně jako jiné typy dronů, mohou být různě velké, od desítek centimetrů po několik metrů, což se odvíjí od úkolů, které mají plnit: větší drony mají vyšší nosnost a unesou větší množství výbušniny.

Jaké konkrétní drony si Rusko pořídilo od Íránu?
Íránské sebevražedné drony, které Rusko obdrželo pravděpodobně na konci srpna, se jmenují Šáhid-136. Ukrajinská armáda pak sestřelení prvního z nich oznámila 13. září.

Jedná se o dvousetkilový stroj trojúhelníkového neboli deltového tvaru. Jeden takový dron může nést 40 kilogramů trhaviny a pohání ho spalovací motor. Na délku měří 3,5 metru a rozpětí jeho křídel je 2,5 metru. 

Drony tohoto typu již v minulosti použili Teheránem podporovanými povstalci v Jemenu při útocích na ropná zařízení v Saúdské Arábii.

Následky útoku íránského sebevražedého dronu Šáhid-136 v Kyjevě, 17. října 2022 | Zdroj: Reuters

Rusko pomocí íránských sebevražedných dronů Šáhid-136 nejpozději od poloviny září útočí na ukrajinské civilní cíle, včetně energetické infrastruktury. K 28. říjnu 2022 jich Rusko proti Ukrajině vyslalo podle britské BBC čtyři sta. Není jasné, kolik těchto bezpilotních prostředků Rusko od Íránu získalo.

Jak daleko doletí?

Je rozdíl mezi deklarovaným doletem a skutečností. Ačkoliv Írán uvádí, že jeho stroj zvládne až dva tisíce kilometrů, odborníci oslovení serverem iROZHLAS.cz se shodují, že jde o nereálný údaj.

„Dolet dva tisíce kilometrů je sice impozantní číslo, skutečný dosah je podstatně menší,“ uvedl expert na drony a spoluzakladatel společnosti Drone Services Marek Tajbl.

Válka ve vzduchu: Ukrajina pro boj s drony vyvinula třístupňový systém obrany. Je nákladný, ale funkční

Číst článek

„Reálně to bude kolem sedmi set až jednoho tisíce kilometrů. V případě, že nepůjde pouze o průzkumnou variantu, ale dron bude mít na palubě i zátěž v podobě munice či výbušnin, dolet se pak významně snižuje na stovky kilometrů,“ doplňuje Jan Farlík, který je na Univerzitě obrany zároveň proděkanem pro vnější vztahy a rozvoj.

Kolik stojí?

Spekulovat o ceně je obtížné, protože cena se může významně lišit podle konkrétní úpravy dronu. Navíc to, že Írán prodá drony jednomu státu, neznamená, že si je jiný stát pořídí za stejnou sumu. Vzhledem k jejich jednoduché konstrukci a absenci sofistikovaných technologií bude podle podnikatele Marka Tajbla cena nízká.

BBC uvádí, že Rusko sebevražedné drony používá namísto drahých střel s plochou dráhou letu, přičemž cenu jednoho Šáhidu-136 odhaduje na přibližně 20 tisíc dolarů, tedy asi 480 tisíc českých korun.

Jak dlouho trvá vycvičit operátory?

Rusko podle Londýna používá íránské drony jako náhražku za vlastní zbraně. Nemá jich dostatek

Číst článek

Do jednoho týdne. Za předpokladu, že dron se nenavádí sám, tedy autonomně, je potřeba, aby ho ovládal člověk. Ten se musí nacházet maximálně v desítkách kilometrů od stroje. Podle Jana Farlíka z Univerzity obrany je možné ovládnout obsluhu Šáhidu-136 během jednoho týdne.

„Na Západě je součástí výcviku operátorů dronů i pečlivá znalost legislativy, taktiky a podobně, což ale Rusko zřejmě řešit nebude. To potřebuje jen znát, jak do dronu exportovat požadované souřadnice cíle, jak jej vypustit a operovat, v případě autonomních funkcí však i zde dron může letět sám,“ doplnil plukovník.

V čem je Šáhid-136 dobrý a co jsou naopak jeho slabiny?

Minusy převažují nad plusy. Výhodou je snadná výroba, již zmiňované nižší náklady a snadná obsluha – právě proto, že se nejedná o technologicky komplikovaný stroj.

S rychlostí 200 kilometrů za hodinu je Šáhid-136 pomalý, navíc je hlučný a létá nízko, to z něj dělá snadný cíl pro protivzdušnou obranu. Pro zvýšení efektivity se vypouští několik dronů najednou.

Íránský kamikaze dron Šáhid-136 na ukarjinském nebi, 17. října 2022 | Foto: Roman Petushkov | Zdroj: Reuters

„Jeden Šáhid-136 je z hlediska taktického nasazení neúčinný, tento typ sebevražedných strojů se používá v rojích. To, že jich najednou letí i několik desítek, potom komplikuje obranu,“ vysvětluje podnikatel Tajbl.

Jak se proti nim dám nejúčinněji bránit?

Způsob zneškodnění závisí na tom, v jaké výšce stroj letí. Ve výškách nad sto metrů se používá klasická protivzdušná obrana. „Pokud letí níže, je hůře detekovatelný. A protivzdušná obrana kam nevidí, nestřílí,“ shrnuje plukovník Farlík.

Kyjevem otřásly exploze, úder má tři oběti. ‚Útočily ruské kamikadze drony,‘ uvedl Kličko

Číst článek

Ukrajinci si podle něj dokážou poradit a bezpečnostní složky na drony pálí z ručních zbraní. „Samopal Kalašnikov v ráži 7,62mm má dostatečný dostřel, aby bylo možné dron letící pod výškou sto metrů sestřelit, ale pravděpodobnost je malá a značně závislá na zkušenostech střelce,“ komentuje Farlík.

Další možností jsou prostředky elektronického boje, kdy se dronu například přeruší spojení s operátorem nebo se mu „vnutí“ jiné souřadnice. BBC s odkazem na americký Institut pro studium války (ISW) uvádí, že ukrajinské ozbrojené síly dokážou zneškodnit 60 procent íránských sebevražedných dronů.

Britské ministerstvo obrany citovalo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, podle kterého jsou Ukrajinci schopní zachytit až 85 procent kamikaze strojů.

Proč je Rusko kupuje právě od Íránu?

Spolupráce Ruska a Íránu začala již na konci 80. let 20. století, tedy dávno před ruským útokem na Ukrajinu letos v únoru. Sankce a izolace na mezinárodní scéně ale obě země ještě více sblížily.

V obou zemích panují autokratické režimy, které sdílí společného nepřítele: Západ, a především Spojené státy americké. Nicméně jejich zájmy se mnohdy střetávají. Jako „partnerství z nouze“ popsala pro iROZHLAS.cz vztah obou zemí již dříve íránistka Zuzana Kříhová.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj u sestřeleného íránského dronu Šáhid-136, 27. října 2022 | Foto: EYEPRESS Images | Zdroj: Reuters

O ruské obhlídce dronů v Íránu na začátku července 2022 mluvil americký poradce pro národní bezpečnost Jack Sullivan.

Podle dronového experta Tajbla má nasazení íránského dronu Šáhid-136 v Rusku více politický rozměr než vojenský.

„Jde o signál, že Rusko má problém se zásobami munice a zbraňových systémů a v důsledku toho se obrací na země, které na zbrojním trhu velcí hráči neoslovují. Šáhid-136 je pro Rusko levná dostupná munice, která do určité míry může suplovat nedostatek raketových systémů země-země,“ míní Tajbl a dodává, že konflikt na Ukrajině odhalil slabiny ruské armády.

Sankce za dodávky íránských dronů Rusku. Evropská unie zmrazí majetek třem lidem a jedné firmě

Číst článek

Ke stejnému hodnocení došlo také britské ministerstvo obrany, které s odvoláním na poznatky své vojenské rozvědky uvedlo, že Rusko íránské drony ve velkém počtu zřejmě používá jako náhražku vlastních přesných zbraní s dlouhým doletem, kterých začíná mít podle Londýna nedostatek. Írán nicméně popírá, že by Rusku své drony dodával.

20. října 2022 členské státy Evropské unie dospěly k závěru, že mají již dostatek důkazů, a zmrazily majetek třem lidem a jedné firmě odpovědným za dodávky íránských dronů Rusku, které je využívá ve válce proti Ukrajině. Sankce začaly platit hned ten den odpoledne.

Představují zásadní obrat nebo výhodu pro Rusy?

Přestože íránské sebevražedné drony vzbudily pozornost médií a veřejnosti, žádnou zásadní převahu ruské straně nepřinášejí. V tom se shodují i oba odborníci oslovení serverem iROZHLAS.cz.

„Obecně je platné pravidlo, že čím rychlejší je dron, tím hůře se ničí. Čím je zase teplejší, například vlivem zahřívaní rotorů či výfukových plynů, tím je lépe detekovatelný infračervenými senzory a tak dále,“ popisuje plukovník Farlík s tím, že íránské Šáhidy-136 jsou „snadno sestřelitelné, pomalé, poháněné pouze jednou vrtulí“.

Kyjevané a zbytky beplitoního letounu, který útočil na hlavní město Ukrajiny 17. října 2022 | Foto: Vladyslav Musiienko TPX IMAGES OF THE DAY | Zdroj: Reuters

Že je potřeba nákup íránských kamikaze dronů ukazovat v širším kontextu, si myslí Marek Tajbl: „Proč si taková zbrojní velmoc jako Rusko kupuje stroje, které rozhodně nepatří ke špičkovým technologiím? Myslím, že nákup těchto dronů západní svět uklidňuje v tom, že Rusové reálně nemají v ruce sofistikovaný systém, kterým by byli schopní situaci na bojišti zvrátit“.

Má také Ukrajina ve své výzbroji podobné sebevraždené drony?

Kamikaze drony disponují vyspělé armády, jako ta britská nebo americká. Právě Američané poslali na Ukrajinu v rámci pomoci 700 svých sebevražedných dronů Swichblade.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme