Drtivá většina Čechů podle průzkumu odmítá jaderné vyzbrojení Íránu

94 procent Čechů odmítá myšlenku, že by Írán jednou získal jaderné zbraně. Vyplývá to z průzkumu, který v České republice a dalších dvaceti zemích provedla nezávislá americká organizace Pew Research Center. Mírná většina Čechů také podporuje případný vojenský útok na Írán, pokud by to mělo jeho údajný program pro výrobu jaderné zbraně zastavit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránské ženy slavily 11. února 32 výročí islámské revoluce | Zdroj: ČTK

Konkrétně myšlenku ozbrojeného útoku podporuje 55 procent Čechů. Třetina lidí by se ale s jaderným vyzbrojením Íránu raději smířila, než s ním vyvolávat konflikt.

Česká republika se příliš neliší od většiny západoevropských států. Obecný odpor k případnému jadernému vyzbrojení Íránu je na Západě srovnatelně silný, jako v České republice. Jen tři procenta dotázaných Čechů se k eventuálnímu jadernému vyzbrojení Íránu vyslovila kladně.

Íránské jaderné zbraně ale odmítá 91 procent Američanů i 77 procent Rusů. V Rusku, Číně nebo i Japonsku ale převažuje odpor k vojenskému útoku na Írán, zatímco v západní Evropě ho podporuje zhruba polovina dotázaných.

Průzkum probíhal různými způsoby celkem v 21 zemích světa. V České republice na otázky odpovídalo tisíc náhodně vybraných dospělých, kterým výzkumníci zavolali na mobilní telefon.

Otázka jaderných zbraní v íránských rukou je hypotetická. Íránci tvrdí, že jádro mají výhradně k mírovým účelům a o tom, že by zbrojili, se zatím nikomu nepodařilo získat pádné důkazy.

Americká studie uvádí, že Írán je velmi nepopulární. Také nedávný průzkum provedený pro BBC ukázal, že Írán patří spolu s Pákistánem, Izraelem a Severní Koreou mezi nejméně oblíbené státy světa.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme