Druhá nejsilnější politická strana v Polsku přechází do opozice

V Polsku nevznikne koalice dvou nejvlivnějších pravicových stran. Občanská platforma Donalda Tuska oznámila, že nepodpoří menšinovou vládu strany Právo a spravedlnost a přechází do opozice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Tusk

Donald Tusk | Foto: AFP

Dnes se má sejít celostátní rada Občanské platformy. Její předseda Donald Tusk navrhne, aby poslanci 10. listopadu hlasovali proti programovému prohlášení vlády premiéra Kazimierze Marcinkiewicze.

"Na celostátní radě doporučím, aby Občanská platforma přešla do opozice. Bude to opozice rozhodná v souladu s tím, co od nás očekávají miliony voličů," prohlásil Tusk.

Podle jeho názoru Právo a spravedlnost vytváří koalici s politickými radikály - Sebeobranou a Ligou polských rodin. "Tato koalice nezaručuje ani mravní očistu společnosti, ani hospodářský pokrok," dodal Tusk.

Šéf Sebeobrany Andrzej Lepper výměnou za podporu vlády požaduje schválení rozsáhlých sociálních dávek a obnovení jednání s Evropskou komisí o lepších podmínkách pro polské zemědělce.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme