Druhá noc nepokojů. Radikálové v Hamburku rabovali obchody, vzduchem létaly zápalné lahve

Nepokoje v Hamburku pokračovaly i v noci | Zdroj: ČTK

V centru Hamburku začínají hasiči a další zásahové jednotky odklízet následky nočního řádění radikálů. Ve čtvrti Sternschanze rozbíjelo odhadem 1500 radikálů výlohy a zapalovalo barikády. Nejméně dva obchody vyrabovali.

Hamburk (Aktualizováno: 12:19 8. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrci summitu G20 v Hamburku pokračovali v násilnostech celou noc. Místem velkých nepokojů se podle policie stala opět čtvrť Schanzenviertel. Během noci hořely v této čtvrti, která je známá jako bašta levicové scény, barikády.

Podle policejních odhadů tu řádilo půldruhého tisíce stoupenců radikálního „černého bloku", kteří se otevřeně hlásí k násilí.

Nepokoje v ulicích Hamburku. Zraněno bylo přes 190 policistů, zadržených je osm desítek lidí

Číst článek

Stovky strážníků se pokoušely zatknout výtržníky. Vytloukali výlohy kameny a zápalnými lahvemi. Přibližně pět stovek z nich se podílelo na rabování jednoho supermarketu a drogerie. Policii trvalo, než čtvrť vyklidila. Zadržela přitom 13 osob. Situace ve městě se ráno uklidnila.

Celkem od začátku násilných šarvátek ve čtvrtek večer utrpělo zranění nejméně 196 policistů, přesnější informace o počtu zraněných v řadách demonstrantů nejsou k dispozici.

Policie proti odpůrcům summitu opakovaně použila vodní děla. V pátek neznámí pachatelé ve čtvrti Altona zapálili desítky aut. V některých ulicích také hořely předměty, které tam levicoví radikálové naházeli.

Demonstranti se rovněž snažili blokovat příjezdové cesty k přísně střežené zóně kolem areálu hamburských veletrhů, kde účastníci summitu G20 jednají. Protesty ovlivnily i doprovodný program partnerek a partnerů státníků, který se musel změnit. Manželka amerického prezidenta Trumpa Melania z bezpečnostních důvodů nemohla opustit hamburskou vilu, ve které přebývá.

Dvoudenní summit předních světových ekonomik (skupiny G20), který od začátku provázejí rozsáhlé střety policie s demonstranty, v Hamburku c sobotu končí. Hlavní otázkou dne bude to, zda se účastníkům vrcholné schůzky podaří schválit závěrečnou deklaraci. Vyjednavači se jí měli věnovat celou noc.

Mimořádnou složitost zejména jednání o volném obchodu potvrdila v pátek hostitelka summitu, německá kancléřka Angela Merkelová.

Neshody panují také ohledně ochrany klimatu. Odlišný názor od ostatních účastníků totiž zastává americký prezident Donald Trump, který opakovaně hovoří o zavedení protekcionistických opatření a odmítá naplňovat pařížskou dohodu o ochraně klimatu.

Přes sobotu se v Hamburku očekávají vůbec nejrozsáhlejší demonstrace. V ulicích přístavního města by mohlo být až 100 000 protestujících.

Pavel Polák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme