Druhá šance či výherce do každého počasí, popisují deníky Tsiprasův úspěch

První stránky většiny evropských novin dnes patří zprávám z Řecka. Tamní předčasné volby o víkendu znovu vyhrála koalice levicových stran Syriza. Uskupení vedené někdejším premiérem Alexisem Tsiprasem získalo v třísetčlenném parlamentu 145 křesel a spolu s deseti poslanci Nezávislých Řeků by mělo dát dohromady pohodlnou parlamentní většinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž v Aténách si prohlíží vystavené noviny, referující o vítězství Syrizy ve volbách

Muž v Aténách si prohlíží vystavené noviny, referující o vítězství Syrizy ve volbách | Zdroj: Reuters

Když se na konci srpna ujal v Řecku vlády prozatímní kabinet, předpovídaly průzkumy Syrize vítězství, ale jen s 23 procenty.

Nakonec získala levicová koalice přes 35 procent hlasů a celkem jasně porazila svého hlavního konkurenta Novou demokracii, byť průzkumy zveřejněné krátce před hlasováním předpovídaly vyrovnaný souboj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební dění v Řecku přiblížil zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

„Je to potřetí, kdy řecké agentury, které se zabývají předvolebními průzkumy, šláply vedle, a to v krátkém časovém horizontu,“ poznamenal v rozhovoru pro Český rozhlas Kostas Tsivos z Ústavu řeckých a latinských studií Univerzity Karlovy.

„Netrefili se v řeckých volbách, netrefili se, co se týče výsledku referenda, a netrefili se ani teď,“ poznamenal Tsivos s pochybami o profesionalitě a nezaujatosti průzkumů.

Podle něj voliči na Tsiprasovi ocenili, že není zapletený do korupčních skandálů, i osobní kouzlo. „A to za podmínek, kdy z jeho strany odešla třetina poslanců a za takových podmínek, kdy sám předvedl takový ideový přemet,“ připomněl Tsivos vypjaté vyjednávání Řecka s věřiteli.

K čemu volby?

Titulky v řeckých novinách, a to bez ohledu na to, zda je ten který list pravicového či levicového zaměření, by se daly označit jako přehlídka vítězných hesel.

Třeba Ta Nea označuje vítězství Syrizy jako „Tsiprasovu epochu“, Ethnos píše o „Jasné výhře“ a Efimerida Ton Syntakton staronového premiéra Alexise Tsiprase hodnotí jako „Výherce do každého počasí“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Řecku okomentovali Kostas Tsivos z Ústavu řeckých a latinských studií UK a spolupracovnice ČRo Soňa Dorňáková Stamu

Některé deníky pak Tsiprase vyzývají, aby všechno změnil, vytvořil národní tým Řecka a spojil všechny Řeky s tím, že k tomu má čtyřletý mandát. V této souvislosti se však autor článku v novinách Estia lakonicky ptá: Tak k čemu volby?

Tsipras se svou vládou podal demisi 20. srpna poté, co vyjednal podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli.

Po tomto kroku se rozhodl pro předčasné volby, protože prý vyčerpal svůj mandát z předčasných voleb, které se konaly letos v lednu.

„Alexis Tsipras velice dobře věděl, že musí ty volby udělat právě teď v září, protože Řekové v podstatě ještě nepocítili ten tvrdý dopad třetího memoranda, třetího balíku škrtů,“ okomentovala dění v Řecku tamní spolupracovnice Českého rozhlasu Soňa Dorňáková Stamu.

Lidé podle ní v Tsiprasovi vidí „světlo na konci tunelu“, díky němuž bude život i s memorandy o něco lepší, teprve teď však začnou pociťovat vyšší daně, snižování penzí a další opatření.

„Oni tu iluzi mají, ale teď právě na podzim se ukáže, jestli ta jejich iluze se splní,“ dodala Stamu.

Hlasování skončilo, krize zůstává

O tom píší i zahraniční média. Třeba Britský Guardian přináší i analýzu, v níž upozorňuje, že volby sice pominuly, ale hospodářská krize tu je stále.

Rakouský deník Die Presse pak třeba napsal, že lídr Syrizy dostal druhou šanci.

Francouzský Le Monde si zase všímá, že Alexis Tsipras sice vyhrál druhé volby, ty však poznamenala vysoká neúčast voličů – čtyřicet procent těch, kteří hlasovat nepřišli, ačkoli je v Řecku účast ve volbách povinná, je prý jasný vzkaz budoucí vládě.

Tsipras se vrací do premiérského křesla, jeho Syriza získala přes 35 procent hlasů

Číst článek

Kabinet s největší pravděpodobností povede opět Tsipras. Syriza díky bonusu v podobě padesáti mandátů získala 145 křesel a s přispěním deseti poslanců ze strany Nezávislých Řeků by měla získat ve třísetčlenném parlamentu dostatečnou podporu. Tsipras už dnes také míří k prezidentovi a zítra chce představit koaliční vládu.

Podle některých komentátorů staronový premiér nechce ztrácet čas, přestože od voličů dostal jasný mandát ke čtyřletému vládnutí.

Lídr řecké levicové koalice Syriza Alexis Tsipras hovoří s novináři | Foto: Reuters

Pavel Novák, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme