‚Lidstvo se z válečné lekce jen málo poučilo.‘ Státníci v Polsku vzpomínají na oběti války, Putina nepozvali

Desítky zahraničních státníků, včetně německé kancléřky Angely Merkelové či amerického viceprezidenta Mikea Pence, se v neděli připojily k polským hostitelům, aby v centru Varšavy uctily oběti druhé světové války. Ta začala před 80 lety právě útokem nacistického Německa na Polsko.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava (Aktualizováno: 14:58 1. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Prostranství vypadá nesmírně skromně, pietně. Bílá tribuna, vojáci,“ popsal atmosféru z místa reportér Radiožurnálu.

„Prostranství vypadá nesmírně skromně, pietně. Bílá tribuna, vojáci,“ popsal atmosféru z místa reportér Radiožurnálu. | Foto: AP | Zdroj: Reuters

Vzpomínkových akcí ve Varšavě se účastní i český prezident Miloš Zeman, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nebo nový šéf ukrajinského státu Volodymyr Zelenskyj.

Podle polské televize do Varšavy přijely delegace ze čtyř desítek států, dohromady asi 250 hostů, včetně 17 hlav států. Heslem ústřední ceremonie na Pilsudského náměstí v centru Varšavy je „Paměť a varování“.

‚Skláním se před polskými oběťmi.‘ Německý prezident se omluvil za druhou světovou válku

Číst článek

Televizní záběry ukázaly polského premiéra Mateusze Morawieckého, jak se baví s kancléřkou Merkelovou. Není ale jasné, zda se bavili také o nárocích Polska na odškodnění za válečné škody. Polská vláda tuto otázku dosud oficiálně nenastolila, Berlín ale dává najevo, že odškodnění pokládá za uzavřenou kapitolu.

Odkaz pro současnost

Úvodní projev na náměstí, kde se nachází i hrob neznámého vojína, přednesl polský prezident Andrzej Duda. Ten upozornil, že druhá světová válka byla nejstrašnější konflikt v dějinách lidstva a pohltil 50 až 80 milionů lidí, pokud se mezi oběti počítají i ti, kteří zemřeli hlady, nouzí či nemocí.

„Pamatujeme si to, musíme si to pamatovat,“ zdůraznil Duda. „Jsme tady spolu, abychom světu ukázali, že si to pamatujeme,“ dodal.

„Možná by nebylo válečné apokalypsy, kdyby se Západ ostře postavil proti anšlusu Rakouska, proti pronásledování Židů, kdyby mezinárodní společenství stanulo na obranu Československa,“ řekl polský prezident. „Musí být jasné, že každá agrese narazí na rozhodnou odpověď. To je výzva současnosti. ‚Byznys jako obvykle‘ a zavírání očí je způsob, jak souhlasit s dalšími útoky,“ varoval.

Před nacisty ho uchránila němčina. Komunisté Tvarožka zavřeli, protože u něj přespal bratranec

Číst článek

„Lidstvo se z té strašlivé válečné lekce jen málo poučilo. Přece ve světě stále dochází k etnickým čistkám, genocidě. Nedávno jsme s tím měli co do činění v bývalé Jugoslávii či ve Rwandě,“ dodal.

Steinmeier i Pence

Po Dudovi pronesl projev německý prezident Frank-Walter Steinmeier a americký viceprezident Pence. Mezi pozvanými hosty na tribuně byl i český prezident. „Prostranství vypadá nesmírně skromně, pietně. Bílá tribuna, vojáci,“ popsal z místa reportér Radiožurnálu. 

Polsko podle odhadů přišlo ve válce o pětinu svých občanů, včetně drtivé většiny z třímilionové židovské komunity.

Německý a polský prezident se časně ráno zúčastnili vzpomínkových akcí ve městě Wieluň, které patřilo k prvním terčům německých náletů. Premiér Morawiecki zase v projevu na Westerplatte u Gdaňsku zmínil válečné oběti a škody, stejně jako potřebu zadostiučinění.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme