Druhá velká zahraniční cesta přivede Riceovou do Asie

Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová, která se ujala funkce teprve na začátku roku, míří už na druhou velkou zahraniční cestu. Po Evropě je teď očekávána v Asii. První zastávkou je největší světová demokracie Indie, dalšími pak Pákistán, Japonsko, Jižní Korea a velká pozornost je upřena na závěr její cesty, který bude v Číně. Nahromaděných problémů k řešení je podle severoamerického zpravodaje ČRoMiroslava Konvaliny více než dost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleeza Riceová | Foto: Bílý dům

Indie čeká na americké ujištění o strategickém partnerství mezi Dillí a Washingtonem, které bývá zpochybňováno od té doby, kdy se pákistánský prezident Parvíz Mušaraf stal blízkým spojencem Spojených států v boji proti terorismu. Další zlepšení vztahů mezi jadernými rivaly, Indií a Pákistánem, je pro Američany prvořadým cílem. V Islámábádu se Riceová nevyhne tématu neúspěšného honu na Usámu bin Ládina.

V Japonsku, Jižní Koreji a zejména v Číně půjde především o to, jak dostat Severní Koreu zpět k jednacímu stolu o zastavení jaderného programu. V Pekingu ale musí Riceová zareagovat také na nový čínský zákon opravňující k vojenskému zásahu proti Tchaj-wanu.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme