Druhá zdravotnice v americkém Texasu měla pozitivní test na ebolu

Už druhá ošetřovatelka z nemocnice v americkém Texasu měla pozitivní test na ebolu. Informovaly o tom texaské úřady, podle nichž je velmi reálné, že případů nákazy bude ještě víc. Zdravotní sestra totiž ještě před odhalením nemoci v pondělí cestovala letadlem z Clevelandu do Dallasu a lékaři teď budou sledovat více než 130 pasažérů, kteří byli na palubě letadla společně s ní. První nakažená sestra s chorobou stále bojuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Texas. Nemocnice v Dallasu, kde se léčí pacient s ebolou

Texas. Nemocnice v Dallasu, kde se léčí pacient s ebolou | Zdroj: Reuters

Devětadvacetiletá Amber Vinsonová pečovala o nemocného Liberijce, který zemřel minulý týden.

Podle vyjádření úřadů dostala v úterý vysokou teplotu a okamžitě byla izolována. Test u ní poté zjistil přítomnost viru eboly v těle. Všichni lidé, kteří s ní od propuknutí příznaků nemoci přišli do styku, jsou nyní sledováni.

Hygienici také uzavřeli budovu, kde nemocná bydlí. Nachází se v oblasti poblíž nemocnice, kde podle amerických médií žije řada tamních zaměstnanců.

Nákaza se v Dallasu může šířit dál, a nemocnice proto sestavila seznam lidí, u kterých je největší riziko onemocnění.

"Zahrnuje to v podstatě každého, kdo vstoupil do místnosti s pacientem, ale také třeba lidi, kteří zpracovávali krevní testy nakaženého,“ říká šéf Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Thomas Frieden. Podle něj se to týká několika desítek osob.

Ebola se nepřenáší vzduchem, ale pouze kontaktem s tělesnými tekutinami nemocného. Nemoc je infekční, až když je symptomatická. Na dotyčném je už jasně vidět, že s ním není něco v pořádku. Většinou už není ve stavu, kdy by mohl cestovat nebo se sám na veřejnosti pohybovat. Nejpostiženější jsou státy západní Afriky - Sierra Leone, Guinea, Libérie a Nigérie.

Už teď se objevují pochybnosti o schopnostech personálu texaské nemocnice. Tamní lékaři totiž původně poslali nakaženého Thomase Duncana po prohlídce domů, až poté ho hospitalizovali.

Jako první z lidí, kteří se v nemocnici starali o nemocného Liberijce, se minulý týden nakazila šestadvacetiletá ošetřovatelka Nina Phamová. Ta sice používala při kontaktu s nemocným bezpečnostní oděv, v jednom okamžiku však porušila bezpečnostní postupy. Kdy přesně k nákaze došlo, úřady stále ještě vyšetřují.

Epidemie smrtícího viru má v západní Africe už téměř čtyři a půl tisíce obětí. Koordinátor OSN pro boj s ebolou Anthony Banbury přiznal, že situace se vymyká kontrole, a pokud se ještě zhorší, lékaři nebudou znát způsob, jak šíření nemoci zastavit.

Podle Světové zdravotnické organizace by se počet nakažených mohl do dvou měsíců zvýšit na deset tisíc.

Ebola ve světě | Foto: Český rozhlas

Michaela Vydrová, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme