Druhé kolo voleb rozhodne o novém srbském prezidentovi

V Srbsku dnes ve druhém kole volí hlavu státu. Rozhoduje se mezi kandidátem demokratů Borisem Tadičem a vůdcem nacionalistů Tomislavem Nikoličem. Souboj obou kandidátů je těsný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební kampaň | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

V prvním kolem těsně zvítězil dosavadní prezident Boris Tadić, který se před parlamentními volbami vzdal své funkce, aby své proevropsky orientované Demokratické straně pomohl v kampani.

Tomislava Nikoliče bude volit národně-konzervativní část srbského elektorátu, včetně voličů v Kosovu. Tadićovi dají hlas liberálové a stoupenci levice. Ani jeden z nich ale nemá vítězství jisté.

Oba prezidentští kandidáti jsou zastánci vstupu Srbska do Evropské unie. Šéf konzervativní Srbské pokrokové strany je ale na rozdíl od Borise Tadiče opatrnější a zastává názor, že se nejedná o jedinou alternativu.

To odráží i nálady srbských voličů. „Kolem 50 procent je proti vstupu do Evropské unie. Vstup do Evropské unie, to je dlouhá cesta. A na té dlouhé cestě se budeme dívat, co z Evropské unie přichází do Srbska a co je pozitivní. To ovšem budou všichni akceptovat, i euroskeptici. Nechápu, proč by euroskeptik neakceptoval něco z evropské unie, co přináší Srbsku něco pozitivního,“ dodává bývalý srbský velvyslanec v Praze Aleksandar Ilić.

První výsledky srbských prezidentských voleb budou známy už dnes večer.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme