Chorvatsko 0:0 Brazílie

Druhý den operace Hlavní sklizeň

V Makedonii pokračuje druhým dnem operace Severoatlantické aliance Hlavní sklizeň, zaměřená na odzbrojení albánských povstalců. Aliance předpokládá, že se jí i dnes podaří shromáždit více než 400 zbraní. Jak přímo z oblasti uvádí zpravodaj Radiožurnálu Petr Vavrouška, vojáci NATO tentokrát zbraně odebírají v okolí druhého největšího makedonského města Tetova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alianční jednotky dnes sbírají zbraně v horách nad Tetovem, ve vesnici Šipkovica, kde je také hlavní velitelství Národní osvobozenecké armády. Už od rána se na místo, které bylo opět pod zvýšenou ostrahou Severoatlantické aliance, sjížděli v osobních automobilech vojáci z povstalecké UCK. Jak našemu zpravodaji někteří z nich řekli, zbraně odevzdávají na rozkaz svých velitelů, a také proto, že chtějí splnit dohodu s aliancí, která má v úmyslu vybrat tento týden více než tisíc zbraní - třetinu z celkovému počtu, k němuž se povstalci zavázali. Na místě, kde se dnes zbraně shromažďují, je klid, ale ještě v noci se opět střílelo mezi makedonskými ozbrojenými složkami a povstalci z UCK. Při včerejším odzbrojování získali alianční vojáci zhruba 400 zbraní a stejný počet chtějí odebrat i dnes.

Do Tetova se dnes také přesunuly desítky makedonských obyvatel. Ti chtějí zabránit vládním vojákům, aby se z této oblasti stáhli, jak to požadují velitelé operace Hlavní sklizeň. Makedonci z Tetova se totiž obávají dalšího násilí ze strany povstalců. Z metropole Skopje se mezitím vydal konvoj autobusů s věřícími do vesnice Lesok na severu země, kde byl před několika dny zničen pravoslavný klášter. Na dnešní svátek Panny Marie si makedonští věřící chtějí přímo na místě připomenout čin albánských rebelů, kteří klášter vyhodili do povětří.

Petr Vavrouška, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme