Druhý den zbrojních inspekcí v Iráku opět bez incidentu

Inspektoři OSN pokračovali druhým dnem ve zbrojních inspekcích na území Iráku. Navštívili jednu laboratoř a jednu továrnu nedaleko Bagdádu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Iráku

Objekty byly vybrány kvůli podezření z výroby zbraní hromadného ničení, kterou Iráku zakazuje rezoluce OSN. K výsledkům nových inspekcí se zatím nikdo nevyjádřil.

Agentura AFP informovala, že inspekce skončily bez incidentů. Podle očitých svědků umožnili Iráčané inspektorům okamžitý vstup do obou míst, přestože přijeli opět neohlášeni.

Odborníky OSN doprovázely desítky novinářů, kteří však nesměli do objektů vstoupit. Washington v minulých dnech opakovaně varoval, že je připraven odzbrojit Irák vojensky, a to i bez mandátu OSN, pokud inspekce opět selžou.

Osmdesát pracovníků mise OSN podporuje dalších 140 na Kypru, v New Yorku a ve Vídni. Šéf týmu inspektorů Hans Blix oznámil, že z doplňkového výcvikového kursu v lednu vyjde dalších 300 expertů, které bude možno do Iráku poslat. Pozorovatelé se domnívají, že i v dalších dnech bude inspekce probíhat bez problémů.

Inspektoři OSN se do Iráku vrátili po čtyřech letech. Na základě nové rezoluce Rady bezpečnosti mají větší pravomoci a Irák jim musí pod hrozbou vážných následků zajistit neomezený pohyb po celé zemi. Současné týmy inspektorů by měly v Bagdádu pracovat do Vánoc.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme