Druhá nákaza ebolou v Kongu. Světová zdravotnická organizace potvrdila virus u další oběti

Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli potvrdila druhý případ nákazy virem ebola v Kongu. Organizace to oznámila poté, co se tento týden na severovýchodě země znovu začal šířit tento smrtící virus. V této chvíli je podezření na dalších 17 případů nákazy, dosud zemřeli tři lidé.

Kongo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už 2000 lidí v Africe zemřelo na nákazu smrtelným virem ebola | Foto: Abbas Dulleh | Zdroj: ČTK

WHO laboratorně potvrdila přítomnost viru u první ze tří obětí v pátek. Její pracovníci testují nemocné z odlehlé severovýchodní oblasti Dolní Uele poblíž hranic se Středoafrickou republikou. Pacienti vykazovali známky nakažení s horečkami a krvácením.

Zdravotníci se nyní snaží vyhledat 125 lidí, kteří mohli být v kontaktu s nakaženými, uvedl mluvčí WHO v Kongu Eugene Kabambi. Podle WHO zatím není jasné, jak se nakazila první oběť; začátky minulých epidemií se spojovaly s kontakty s nakaženým masem zvířat v džungli, zejména opic, uvedla agentura Reuters.

Světová aliance pro vakcinaci GAVI v reakci na nejnovější případy nákazy v pátek oznámila, že disponuje 300 tisíci dávkami vakcíny proti ebole, které je v případě epidemie schopna dodat. Zda a kdy bude vakcína použita, o tom podle GAVI rozhodne WHO.

Výskyt eboly

Ebola v Kongu propukla už poosmé a Kongo je nejčastějším místem jejího výskytu na světě. Nemoc byla poprvé zaznamenána v hustých tropických pralesech v roce 1976. Název viru byl odvozen od řeky Ebola, která se v této oblasti nachází. Poslední epidemie eboly se v Kongu rozšířila v roce 2014 a podle úředních údajů zabila 49 lidí. Díky dlouhé zkušenosti s touto nemocí a odlehlosti zasažených oblastí může Kongo řešit tyto epidemie efektivněji než jiné země.

Nejhorší epidemie se rozšířila od začátku prosince 2013 v západní Africe. Ebole tam za více než dva roky podlehlo přes 11 tisíc lidí z více než 29 tisíc nakažených, což bylo nejvíce v historii této nákazy.

Ebola je jednou z nejobávanějších nemocí na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Ojediněle ebolu na člověka přenáší zvířata, například opice či netopýři.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme