Druhý největší armádní rozpočet na světě roste. Čína na ozbrojené síly vynaloží přes 209 miliard dolarů

Čína oznámila, že její vojenský rozpočet, druhý největší na světě po USA, letos vzroste o 6,8 procenta. To je podle tiskových agentur mírné zvětšení oproti loňsku, kdy výdaje na obranu vzrostly o 6,6 procenta oproti předchozímu roku. Údaje zveřejnilo ministerstvo financí na úvod každoročního Všečínského shromáždění lidových zástupců, tedy zasedání čínského zákonodárného sboru.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údaj o obranných výdajích je sledován jako barometr ukazující, jak agresivně bude Čína posilovat své ozbrojené síly | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Peking počítá s tím, že letos na ozbrojené síly vynaloží 1,35 bilionu jüanů, což představuje ekvivalent 209 miliard dolarů (asi 4,6 bilionu korun). To je třikrát méně než na obranu vynakládá Washington, poznamenala agentura AFP.

Evropský zájem o čínské investice upadá. Důvěru ve sliby Pekingu už ztrácejí i na Balkáně

Číst článek

Obranné výdaje USA v loňském fiskálním roce činily 714 miliard dolarů a očekává se, že letos vzrostou na 733 miliard, poznamenala agentura Reuters. Dodala, že šestým rokem za sebou je růst vojenských výdajů Číny jednociferný, loni byl kvůli pandemii nejnižší za tři dekády a víceméně odpovídá záměru dosahovat šestiprocentního hospodářského růstu.

Údaj o obranných výdajích je pozorně sledován jako barometr ukazující, jak agresivně bude Čína posilovat své ozbrojené síly. Mnoho odborníků a expertů ale podezírá Peking, že skutečné výdaje na armádu podhodnocuje.

Čína se podle loňské zprávy Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru stala druhým největším výrobcem zbraní na světě, za Spojenými státy. Na třetí příčku tak odsunula Rusko. Téměř všechny zbraně, které Čína vyrobí, zůstávají na domácím trhu.

„Vzestup Číny je určující otázkou pro transatlantickou komunitu s potenciálními důsledky pro naši bezpečnost, naši prosperitu a náš způsob života,“ prohlásil minulý měsíc generální tajemník NATO Jens Stoltenberg během digitální Mnichovské bezpečnostní konference.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme