Druhý ruský konvoj s humanitární pomocí dorazil do Luhansku

Do východoukrajinského Luhansku přijela v pořadí už druhá ruská humanitární kolona. Tu první vypravila Moskva v srpnu. Ukrajinská armáda mezi tím oznámila, že odrazila útok separatistů na letiště v Doněcku. V oblasti přesto dál trvá od 5. září křehké příměří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamiony humanitárního konvoje vyrazily z ukrajinské hranice směrem na Luhansk | Zdroj: Reuters

Do Luhansku zatím podle nejnovějších informací přijelo 70 ruských kamionů.

Jde o stejná vozidla, která 22. srpna bez povolení ukrajinských úřadů a bez doprovodu Mezinárodního Červeného kříže přivezla první dodávku takzvané humanitární pomoci.

Rusové na jihovýchodní Ukrajinu poslali především potraviny jakou mouku, cukr nebo dětskou výživu, zařízení na čištění vody a elektrické generátory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohyb ruského konvoje po Ukrajině sleduje z Doněcku i zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

To vše obyvatelům Luhanské oblasti skutečně chybí. Otázkou je, co se v kamionech doopravdy nachází, protože na místě nejsou žádní nezávislí pozorovatelé, kteří by náklad zkontrolovali.

Ukrajinské úřady si také stěžovaly, že při návratu minulého konvoje Rusové odvezli části zařízení tamních průmyslových podniků.

Nový ruský konvoj čítá více než 200 kamionů. Během průjezdu prvních 70 vozidel nebyly zaznamenány žádné incidenty. Zbytek konvoje ještě stojí před hranicí.

Ruský humanitární konvoj. Kamiony prý převážejí potraviny, zařízení na čištění vody a elektrické generátory | Foto: Reuters

Ruský přechod Doněck sousedí s ukrajinským hraničním přechodem Izvaryne, který je pod kontrolou povstalců. Stejnou cestou dopravila Moskva v srpnu první humanitární konvoj, který vyvolal důrazné protesty ukrajinské vlády.

Zvláštní zpravodaj ČRo: Klasickou noc v Doněcku doprovází dunění raket

Číst článek

Humanitární pomoc obyvatelům bojové zóny na východě Ukrajiny předpokládá jeden z bodů takzvaného minského protokolu, na němž se Kyjev se zástupci povstalců dohodl minulý pátek. Bezprostředně po podpisu dohod tehdy Rusko oznámilo, že hodlá na Ukrajinu vyslat nejméně jeden další humanitární konvoj.

Křehké příměří trvá i přes sporadické útoky

Na Ukrajině stále platí křehký klid zbraní mezi separatisty a vládními silami. O zatím nejvážnějším porušení příměří dnes informovala ukrajinská média z Doněcku.

Podle očitých svědků se od rána ozývají exploze v okolí mezinárodního letiště a nad letištními objekty stoupá sloup hustého dýmu. Podle kyjevské armády prostor ostřelují povstalci.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk mezitím obvinil Rusko ze snahy zničit Ukrajinu. "Podle mě je jasné, o co prezidentu Putinovi jde. Nechce získat jen Doněck a Luhansk, ale celou Ukrajinu. Nedokáže se smířit s tím, že by Ukrajina měla být součástí Evropské unie. Putin chce obnovit Sovětský svaz," prohlásil Jaceňuk na kyjevské na konferenci evropských a ukrajinských zákonodárců a podnikatelů.

Kyjev a jeho západní spojenci obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů na Ukrajině, Moskva to opakovaně popírá.

Martin Dorazín, Helena Berková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme