Po Bělorusku stopla tranzit ruské ropy do střední Evropy i Ukrajina. ‚Netřeba politizovat,‘ tvrdí Moskva

Ukrajinská společnost Ukrtransnafta pozastavila tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Ke stejnému opatření ve čtvrtek přistoupilo Bělorusko v případě druhé větve Družby. Důvodem je prudké zhoršení kvality ruské ropy.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská společnost Ukrtransnafta pozastavila tranzit ruské ropy přes ropovod Družba (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

Rusko přiznává, že do Polska, na Slovensko, do Maďarska a Česka vyslalo ‚nečistou‘ ropu, která kvůli vysokému obsahu organických chloridů může poškodit rafinérie. Ruský vicepremiér Dmitrij Kozak řekl, že tento problém netřeba politizovat.

Schůzka petrochemického průmyslu. Budou se řešit rizika znečištěné ruské ropy

Číst článek

Podle něj jde o technickou záležitost a Rusko pracuje na urychlené nápravě. Podle Kozaka budou viníci potrestáni, protože vyšetřovatelé už zjistili, že nekvalitní ropa pochází od čtyř konkrétních těžebních společností.

V pátek by se tímto problémem měli v Bělorusku zabývat experti čtyř zemí - Ruska, Běloruska, Polska a Ukrajiny.

Pozastavení dodávek

Ropu s příliš vysokou příměsí chloridů odhalily kontroly v Bělorusku a surovinu preventivně přestaly odebírat Polsko, Německo, Slovensko a také Česko.

Ropovodem Družba do Česka nepřitéká žádná ropa. Litvínovská rafinérie má zásoby na sedm dní

Číst článek

Ropovod Družba může přepravovat až milion barelů ropy denně, což představuje jedno procento globální poptávky po této surovině. Podle předchozích kalkulací Reuters byl pozastaven odběr zhruba 700 tisíc barelů denně.

Hladina organického chloridu

Podle obchodníků, kteří jsou partnery několika předních evropských společností, kolísají hladiny organického chloridu mezi 150-330 částicemi na jeden milion (ppm), zatímco maximum je podle normy deset ppm. Obvyklá úroveň pak činí jedna až tři ppm.

Uvedená látka se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale potřeba ji od ropy oddělit, protože může poškodit rafinerie.

Ke kontaminaci ropy dochází v Rusku výjimečně. Výraznějšímu znečištění se podle obchodníků objevilo asi před deseti lety, avšak v menším měřítku.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme