Dodávky ropovodem Družba, který zásobuje i Česko, dočasně stojí. Ruská raketa zasáhla transformátor

Dodávky ropovodem Družba, kterým ropa proudí do Maďarska, Česka a na Slovensko, byly v úterý dočasně pozastaveny poté, co ruská raketa zasáhla transformátor na severu Ukrajiny u běloruských hranic. Uvádí to maďarská média a petrochemická společnost MOL. Transformátor podle společnosti MOL napájel čerpací stanici ropovodu, která se tak ocitla bez proudu. Samotný ropovod poškozený není, uvedla maďarská veřejnoprávní televize M1.

Kyjev/Budapešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropovod Družba

Dodávky ropovodem Družba (na snímku), kterým ropa proudí do Maďarska, Česka a na Slovensko, byly v úterý dočasně pozastaveny poté, co ruská raketa zasáhla transformátor na severu Ukrajiny u běloruských hranic | Zdroj: Reuters

Společnost Mero, která je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba, uvedla, že situaci zatím prověřuje, ze Slovenska do Česka ale podle ní zatím ropa proudí.

Po výbuchu ruské rakety v Polsku zemřeli dva lidé. Spojenci mluví o možné eskalaci

Číst článek

„Kvůli zásahu byly dočasně zastaveny dodávky ropy Družbou do Maďarska, České republiky a na Slovensko,“ sdělil MOL zpravodajskému webu index.hu.

Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky.

„Situaci zatím prověřujeme,“ řekla mluvčí společnosti Mero Barbora Putzová. Ze Slovenska do Česka podle ní zatím ropa proudí tak, jak má.

Družba ropou zásobuje jedinou maďarskou rafinerii ve městě Százhalombatta u Dunaje blízko Budapešti. Společnost MOL uvedla, že má dostatečné zásoby ropy na to, aby zařízení udržela v provozu, dokud se poškození neopraví.

Po úterních útocích je na Ukrajině sedm milionů domácností bez proudu, zasáhly celé území

Číst článek

Firma „sleduje vývoj událostí“ a „prověřuje podmínky opětovného spuštění ropovodu Družba společně s Evropskou komisí a se svými ukrajinskými partnery“.

Rusko v úterý podle ukrajinských představitelů podniklo ještě silnější vzdušné útoky na ukrajinskou energetiku než 10. října, kdy Moskva podle prezidenta Vladimira Putina odpověděla na poškození Kerčského mostu, spojujícího ruskou pevninu s protiprávně anektovaným poloostrovem Krym.

Více než sedm milionů ukrajinských domácností je po úterních ruských útocích na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu bez elektřiny, oznámil podle agentury Ukrinform zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Údery poškodily 15 energetických zařízení, výpadky proudu se týkají téměř 20 oblastí včetně metropole Kyjeva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme