V Texasu platí nové zákony o držení zbraní. Lidé si je můžou vzít do kostela či je nechat v autě u školy

V americkém Texasu začaly - jen den po dalším střeleckém útoku, při němž zemřelo sedm lidí - platit nové zákony, které uvolňují právo držet zbraň. Dohromady jich je šest, některé se týkají i školství. Texas ale zákony přijal už dříve, nejde tedy o reakci na neštěstí.

Austin (Texas) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V novele se také ale objevuje jedno omezení. V případě evakuace si nemohou dříve trestaní vzít zbraň s sebou. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Jedno z legislativních opatření například znemožňuje školským úředníkům omezit držení zbraní na školních pozemcích. Můžou tak být zamčené v autě, i když nesmí být vidět. Další zrušilo limit na počet školských maršálů, tedy ozbrojených bezpečnostních pracovníků.

Počet obětí útočníka z Texasu stoupl na sedm. Zabíjel den předtím, než se uvolnila pravidla pro zbraně

Číst článek

Zbylé zákony se týkají školství pouze okrajově. Nově mohou mít totiž zbraně i obyvatelé dětských domovů, ty ale musí být bezpečně uložené.

Majitelé zbraní se s nimi mohou nově vydat i do kostela a dalších míst, kde se vykonávají náboženské obřady. A nově také pronajímatelé nemohou zakázat nájemcům mít zbraň v bytě.

V novele se ale objevuje i jedno omezení. V případě evakuace si nemohou dříve trestaní vzít zbraň s sebou.

Příznivci zbraní rozhodnutí považují za své vítězství. „Neexistuje místo beze zbraní. Nemá smysl odzbrojovat ty hodné, protože pak nemohou zneškodnit ty zlé,“ reagovala texaská senátorka Donna Campbell.

Kritika republikánů

Odpůrci zbraní na sociálních sítích kritizují republikány. Vytýkají jim, že jsou podplacení lobbistickou skupinou NRA, která podporuje držení zbraní a sponzoruje právě zejména republikány. Například současný prezident Donald Trump od nich dostal na kampaň v přepočtu 700 milionů korun.

Demokraté tlačí na prezidenta kvůli konsensuální legislativě, která právě leží v Senátu. Zákonodárci o ni ale ještě nehlasovali, šéf senátních republikánů Mitch McConnell ji totiž nepředložil. Trump jejich výtky odmítl.

Při útocích ve dvou texaských městech, při kterých zemřelo sedm lidí a 22 bylo zraněno, střílel 36letý muž. Zabíjet začal ve chvíli, kdy jeho auto zastavila policie. Mezi zraněnými je i sedmnáctiměsíční holčička, která je nyní ve stabilizovaném stavu. Motiv útoků není známý. Oběti si podle Washington Post nejspíš vybíral náhodně.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme