Držení zbraní v USA: po útocích v Las Vegas a Texasu mají navrch 'milovníci pistolí'

Po útoku na kostel v Texasu mají v debatě o zbrojních zákonech navrch spíš zastánci současné praxe než kritici, kteří požadují větší omezení. Poslední dvě masové vraždy střelnými zbraněmi mají tak tragickou bilanci a přišly tak rychle po sobě, že diskuse o přísnějších opatřeních znovu hýbají Amerikou.

Reportáž Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zbraně, obchod se zbraněmi, pušky, brokovnice

zbraně, obchod se zbraněmi, pušky, brokovnice | Zdroj: Reuters

Joe žije v Nevadě, kde střílel a legálně nakupoval vrah z Las Vegas Stephen Paddock a kde pravidla svazují zájemce o vlastnictví zbraní méně než na většině ostatních míst Spojených států. Sám Joe toho využívá a taky má doma pistoli. Důvod mu přijde naprosto samozřejmý - je to způsob, jak chránit sebe a svou rodinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po útocích v Las Vegas a Texasu se v USA opět rozhořela diskuze o zbraních. Více si poslechněte v reportáži Jana Kaliby.

Nevada si před rokem v referendu odhlasovala přísnější prověrky kupců zbraní. Ministr spravedlnosti tohoto státu později řekl, že takové nařízení je ale nevynutitelné. V celonárodní debatě o zbraních teď, po útoku na kostel v Texasu, mají navrch zastánci benevolentnějšího přístupu.

David Kelley zavraždil 26 lidí puškou a municí, ke kterým se správně vůbec neměl dostat. Jeho řádění navíc pomohl ukončit nedaleko žijící Stephen Willeford díky tomu, že měl doma taky zbraň.

Podobně jako náš známý Joe z Nevady, který ovšem se současným stavem věcí taky ne úplně souhlasí. Každý by podle něj měl mít právo zbraně vlastnit, ovšem hlídat by se mělo jejich rozumné množství v držení každého Američana, kterého nediskvalifikují zdravotní problémy nebo kriminální minulost.

270 milionů zbraní

Právě tímhle směrem se teď ubírá hlavní proud společenské diskuse a zejména argumenty těch, kteří cítí potřebu situaci řešit zásahem do práv Američanů, a zároveň nechtějí vyplašit ty, co za takovou rétorikou vidí útok na posvátný druhý dodatek Ústavy a bijí na poplach.

Střelec z Texasu si mohl koupit zbraně kvůli chybě letectva. Úřady nevěděly, že byl odsouzen za násilí

Číst článek

Mike je z dalšího ke zbraním vstřícného státu. Taky v Arizoně se smí třeba pistole nosit otevřeně na spoustě veřejných míst. Snažit se jakkoli měnit pravidla vlastnictví zbraní, to je podle něj ve Spojených státech nesmírně citlivé a tím pádem těžké.

Co by ale Mike zakázal určitě, to jsou útočné zbraně na automatické bázi. A kromě toho taky mluví o tom, že zbraní je ve společnosti moc a mnoho z nich v nepovolaných rukou.

Za pravdu mu dává statistika zveřejněná deníkem New York Times, na kterou poukazuje třeba i nedávný americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro. Mezi Američany je 270 miliónů zbraní, skoro šestkrát víc než v jakékoli jiné zemi světa včetně lidnatějších Číny nebo Indie.

Zastánci omezení to dávají do přímé souvislosti s tím, že za poslední půl století Američané zažili oproti jiným národům zároveň pětkrát víc masových vražd střelnou zbraní se čtyřmi a více oběťmi.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme