Držitel Nobelovy ceny míru Šimon Peres zemřel. Bývalému izraelskému prezidentovi bylo 93 let

Zemřel bývalý izraelský prezident a držitel Nobelovy ceny míru Šimon Peres. Bylo mu 93 let. Patřil ke generaci, která pomáhala vybudovat stát Izrael, do světového povědomí pak vstoupil jako jeden ze strůjců izraelsko-palestinských dohod v Oslu. Šimon Peres za ně nakonec získal i Nobelovu cenu za mír. Peres prodělal před dvěma týdny mrtvici a od té doby byl v kritickém stavu. V úterý se jeho stav prudce zhoršil a lékaři zjistili, že utrpěl nevratné poškození mozku. Pohřeb bude mít v pátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stav bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese se zhoršil | Foto: Reuters

Peres skončil v prezidentském úřadu před dvěma lety a byl v té době nejstarší sloužící hlavou státu na světě. Smutek nad jeho úmrtím vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu i celá řada světových politiků. Současný izraelský prezident Re'uven Rivlin řekl, že je to velká ztráta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve věku 93 let zemřel Šimon Peres - bývalý izraelský prezident a dlouholetý bojovník za mír na Blízkém východě

„Není žádné lepší řešení než existence dvou států - Židovský stát Izrael a Arabský stát Palestina." Takový byl hlavní politický program Šimona Perese a tak ho pojmenoval při projevu v americkém kongresu na sklonku své politické kariéry.

Do politiky ho přivedl už ve 40. letech David Ben Gurion - zakladatel a první prezident Izraele.

Právě po něm se stal jedním z lídrů tamní levice. Peres byl také jedním z nejvytrvalejších a nejpevnějších zastánců dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Narodil se jako Szymon Perski židovským rodičům v Polsku. V Palestině žil od 30. let a záhy si ho vyhlédl budoucí zakladatel Izraele David Ben Gurion, kterému po válce za nezávislost pomáhal s budováním země. Po počátcích v armádě aktivně vstoupil do politiky, nejdřív jako ministr obrany a jeden z lídrů tamní levice.

Na smrt Šimona Perese reagují lídři z celého světa. Byl to bojovník za Izrael a mír, uvedl Obama

Číst článek

Peresova politická hvězda asi nejvíc zazářila v polovině 90. let, kdy v americkém Camp Davidu jako izraelský ministr zahraničí podepsal rámcovou dohodu s Palestinci, základ plánovaného míru mezi Izraelem a Palestinci.

„To co dnes děláme, není jen podpis dohody, ale revoluce. Izraelci a Palestinci spolu bojovali skoro sto let, ale rozhodli se posunout od války k dialogu, porozumění a spolupráci. Chceme společně vyměnit kulky za volební lístky, pušky za lopaty a společně se modlit," prohlásil Peres.

Spolu se svým premiérem Jicchakem Rabinem a palestinským lídrem Jásirem Arafatem za to a za následné izraelsko-palestinské dohody z Osla o dva roky později dostali Nobelovu cenu míru.

Když ji přebíral, odvolával se Peres na svého politického učitele Davida Ben Guriona: „Od něj jsem se naučil, že agendu dneška by měla určovat vize budoucnosti. Že můžeme překonat překážky s pomocí víry, že můžeme cítit zklamání, ale nikdy zoufalství."

Nadšení a naděje 90. let ale nevydržely a izraelsko-palestinský konflikt se znovu rozhořel, násilí a hrozba teroru na začátku nového tisíciletí znovu zachvátily Blízký východ.

Ani v té situaci ale jediný přežívající signatář průlomových izraelsko-palestinských dohod neztrácel naději a obracel se na vlivné osobnosti všude na světě.

„Musí si uvědomit, že pokud nebudou bojovat s terorem, teror přijde za nimi. Ale nemusí s ním bojovat puškami, mohou pomoci zemím, aby se vypořádaly s chudobou, která je jednou z příčin teroru," řekl Peres, který dokázal svůj celoživotní program aktivně prosazovat mimo politiku i ve velmi vysokém věku.

Česko bude na Peresově pohřbu zastupovat ministr Zaorálek. Zeman se omluvil

Číst článek

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme