Držitel Nobelovy ceny tančil ještě v 85 letech v pražském klubu, vzpomíná bývalý velvyslanec

Do Izraele míří kondolence z celého světa. Bývalý prezident Šimon Peres zemřel ve středu ráno ve věku 93 let. Nositel Nobelovy ceny míru navštívil v minulosti několikrát také Českou republiku. „Peresovi bylo 85 let a po státní večeři šel do jednoho z pražských klubů, kde dokonce tancoval,“ vzpomíná na významného politika bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý izraelský prezident Šimon Peres | Zdroj: ČTK

„Se Šimonem Peresem jsem se setkával pravidelně posledních dvacet pět let, od roku 1990 až do minulého roku, kdy jsem ho viděl naposledy,“ začíná vyprávět bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor o Šimonu Peresovi s Tomášem Pojarem

Šimon Peres navštívil podle něj Česko celkem pětkrát. Asi nejdůležitější návštěva byla prý ta první. V roce 1990, hned v lednu po Sametové revoluci, přijel do Prahy a začalo se jednat o obnovení vztahů mezi Československem a Izraelem.

„Při prezidentské návštěvě České republiky v roce 2009 bylo Peresovi už 85 let. Ještě po státní večeři na Pražském hradě šel do jednoho z pražských klubů a dokonce tam i v noci tancoval,“ vzpomíná Pojar, „To svědčí o jeho vitalitě a jaký to byl živý člověk do posledních dnů.“

Česko bude na Peresově pohřbu zastupovat ministr Zaorálek. Zeman se omluvil

Číst článek

Vztahy Československa, respektive České republiky, a Izraele lze hledat už hluboko v minulosti. Dokonce ještě před vznikem státu Izrael. V roce 1927 navštívil českéslovenský prezident Tomáš Garrigue Masaryk jako vůbec první státník světa tehdejší mandátní Palestinu.

Šimon Peres navíc pocházel z Polska, takže měl určitý vztah ke střední Evropě. Věděl, co bylo a znamenalo Československo i pro stát Izrael v dobách vzniku státu a československých dodávek.

Není tedy náhodou, že sem přijel hned v roce 1990 a navázal přátelství s Václavem Havlem, se kterým potom navštívili i Fórum 2000. „S Václavem Havlem se mnohokrát potkal a byl to pro něj ten nejbližší člověk v České republice,“ doplňuje bývalý velvyslanec.

Na smrt Šimona Perese reagují lídři z celého světa. Státního pohřbu se zúčastní Obama i papež

Číst článek

Šimon Peres se narodili židovským rodičům v Polsku. V Palestině žil od 30. let a záhy si ho vyhlédl zakladatel Izraele David Ben Gurion. Po počátcích v armádě aktivně vstoupil do politiky. Peres byl kromě jiného dvakrát izraelským premiérem, v letech 2007 až 2014 pak hlavou státu. Členem parlamentu byl 47 let.

Byl také jediným člověkem, který pracoval na všech čtyřech silových vládních postech - obraně, zahraničních věcech, financích a jako ministerský předseda. V roce 1994 spolu s tehdejším izraelským premiérem Jicchakem Rabinem a palestinským předákem Jásirem Arafatem získal Nobelovu cenu za mír za historickou mírovou dohodu s Palestinci.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme