Dublinská Trinity College se i přes krizi udržela na špičce evropských žebříčků

Irsku se ještě nedávno přezdívalo ekonomický tygr, teď se ale jen těžce vzpamatovává z dluhové krize. Irové mají oproti Čechům přesto jednu velkou výhodu - narozdíl od nás můžou doma studovat na špičkové univerzitě. Dublinská Trinity College se navzdory krizi udržela v popředí evropských žebříčků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulicích Dublinu | Foto: Jaromír Marek

„Naše univerzita byla dlouho hlavní turistickou atrakcí celého Irska,“ říká její bývalý prorektor pro zahraniční styky Jürgen Barkhoff.

„Až v posledních letech ji v počtu návštěvníků předstihl pivovar Guinness,“ podotýká. Turistů je ale na Trinity College i tak každý den víc než studentů.

Průvodci hlasitě nabízejí prohlídku areálu univerzity včetně světoznámé Book of Kells, tedy iluminovaného rukopisu Nového zákona z 8. století. Minulost má přitom univerzita velmi komplikovanou.

„Katolíci, kteří u nás chtěli studovat, potřebovali až do 70. let minulého století zvláštní povolení od biskupa,“ vysvětluje Barkhoff.

Trinity College | Foto: europa.eu.int

Trinity totiž založili angličtí protestanté a podle katolické církve na ní vyučovali i kacíři. Teď je ale všechno jinak a Trinity College je skutečně mezinárodní institucí. Téměř třetinu jejího profesorského sboru tvoří cizinci.

„Náš výzkum v oblasti nanotechnologií je šestý nejlepší na světě,“ chlubí se profesor Barkhoff.

Trinity College byla před krizí 50. nejlepší univerzitou na světě a v některých oborech se mohla měřit s giganty, jako jsou Harvard nebo Oxford.

Irské problémy dolehly i na ni, ale stále se drží na špičce. Tedy tam, kde se nepohybuje ani jedna česká univerzita.


Zvětšit mapu

Ondřej Houska, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme