Před německým soudem stanul důchodce, který měl doma tank. Hrozí mu pokuta až půl milionu eur

Němečtí právníci vedou spor o to, jak se vypořádat se čtyřiaosmdesátiletým penzistou, který měl ve svém sklepě německý tank z dob druhé světové války, protiletadlové dělo a torpédo. Soud v Kielu na severu Německa se v pondělí snažil určit, zda se na penzistovu sbírku vztahuje zákon regulující výrobu, prodej a přepravu válečných zbraní, uvedla stanice BBC.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tank Panther D | Foto: Alf van Beem | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 1.0,©

Prokurátoři a obhájci nyní vyjednávají možný postih, který by mohl zahrnovat podmíněný trest a pokutu sahající až k půl milionu eur (asi 12,8 milionu Kč).

Německý milionář měl ve sklepě funkční tank a nacistické předměty. Stanul za to před soudem

Číst článek

Obhajoba tvrdí, že mnoho zbraní bylo nefunkčních a že třeba tank byl zakoupen jako šrot. Žádá tedy mírnější trest. Podle místního tisku by byla ochotna akceptovat pokutu ve výši 50 000 eur. Podle prokuratury by ale některé zbraně a střelivo bylo možné použít.

Všechny zmíněné zbraně byly v roce 2015 z penzistova domu v severoněmeckém letovisku Heikendorf, nalézajícím se asi deset kilometrů od Kielu, přemístěny za pomoci armády. Dvěma desítkám vojáků ale trvalo skoro devět hodin, než tank Panther, zbavený pasů, naložili na podvalník.

Zbraňová amnestie se chýlí ke konci. Policistům v Pardubickém kraji odevzdali i protiletadlový kanón

Číst článek

O tank mezitím podle penzistova právníka projevilo zájem jedno muzeum ze Spojených státech. Další sběratelé by zase měli zájem o další předměty z důchodcovy sbírky, zahrnující i útočné pušky a pistole.

Na obsah penzistova sklepa dostaly místní úřady údajně tip od kolegů z Berlína, který dům prohledali při pátrání po uměleckých dílech ukradených nacisty.

Další jednání soudu má následovat ve středu. Rozsudek se očekává příští měsíc, dodala BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme