Důchodci můžou čerpat plnou zdravotní péči kdekoliv v EU

Ode dneška se můžou čeští důchodci léčit bez omezení nejen ve vlasti, ale taky v zemi, ve které žijí, pokud se jedná o členský stát Evropské unie. Dosud měli senioři žijící v zahraničí v Česku přístup jen k nezbytné péči.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci, senioři

důchodci, senioři | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Péči lze čerpat v plné míře na účet příslušné zdravotní pojišťovny. Dosud se senioři žijící v zahraničí dostali v Česku jen k nezbytnému lékařskému ošetření podobně, jako třeba turisté.

Podle viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka se novinka týká především důchodců, kteří bydlí v jiném státě, než mají trvalé bydliště, nebo ve kterém žili doposud.

„Jedná se o stovky, možná tisíce obyvatel Slovenska, kteří žijí u nás, nebo naopak čeští důchodci na Slovensku, to je asi nejpočetnější skupina, které se to bude týkat,“ vysvětluje Gajdáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Gajdáček hovoří o novince ve zdravotním pojištění ve Stalo se dnes.mp3

Novinka se samozřejmě týká i ostatních seniorů, kteří žijí v různých evropských zemích, jako například Němců, kteří se na důchod odstěhovali do Španělska.

Podle Jaromíra Gajdáčka jde o velké usnadnění a prohloubení spolupráce evropských zemí v oblasti zdravotní a sociální péče.

Podmínky se můžou v jednotlivých státech lišit

Podle schváleného záměru by se tato péče měla týkat všech obyvatel EU. Jaké jsou přesné podmínky a co přesně znamená dlouhodobý pobyt, se může v každé zemi lišit.

Senioři, kteří se chtějí léčit ve státě sedmadvacítky a ne v Česku, by se měli informovat u své zdravotní pojišťovny nebo na stránkách Centra mezistátních úhrad, kde jsou všechny případy podrobně uvedeny.

„Platí zde mezinárodní kartičky zdravotního pojištění, které jsou dokladem, na který se nechá ošetřit,“ doplňuje Gajdáček.

Dosud se zdravotní péče hradila pouze ve výši tuzemských cen. Současný stav přináší ve financování průlom. Pokud je lékařská péče v jiné členské zemi Unie dražší než v Česku, rozdíl kompenzuje pojišťovna.

Už v minulosti dal však ve sporných případech Evropský soudní dvůr za pravdu pacientům, kterým byla péče poskytnuta v jiných státech, než kde měli trvalé bydliště.

„Je to logické vyústění, ve kterém jde o prohloubení zdravotní a sociální péče v rámci EU,“ shrnuje viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven a ředitel zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček.

Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme