‚Není to žádný luxus ani radost.‘ Podle Macrona je důchodová reforma nutná, Francouzi demonstrují

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce, aby kontroverzní důchodová reforma, která vyvolala statisícové demonstrace, začala platit do konce roku. Řekl to v rozhovoru pro dvě francouzské televize. Před obrazovkami vystoupil poprvé od doby, co parlament začátkem týdne důchodovou reformu schválil.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

Francouzský prezident v tomto klíčovém rozhovoru obhajoval důchodovou reformu. Rozhodl se, že necouvne ani o píď, chce, aby reforma začala platit do konce roku. Znovu zopakoval to, co dlouhodobě tvrdí jeho vláda, že je reforma nezbytná k udržení současného systému penzí.

„Tato reforma, to není žádný luxus ani radost, je to nezbytnost pro naši zemi. Dnes je ve Francii 17 milionů důchodců, v roce 2030 jich bude 20 milionů. Mohli bychom snad pokračovat se stejnými pravidly?“ řekl Macron v rozhovoru pro televize France 2 a TF1.

Litoval toho, že se mu nepodařilo přesvědčit větší část společnosti, větší část opozice o tom, jak je ta reforma důležitá. Dnes je proti ní zhruba 68 % obyvatel, alespoň podle průzkumu pro televizi BFMTV.

Podpora Borneové

Emmanuel Macron řekl, že premiérka Elisabeth Borneová má i nadále jeho podporu. Spekulovalo se o tom, že by mohlo dojít ke střídání právě na tom premiérském postu, protože se současné předsedkyni vlády nepodařilo získat podporu v parlamentu pro prosazení důchodové reformy alespoň hlasováním.

Proto nakonec kabinet využil speciální ústavní článek, kterým de facto obešel hlasování v parlamentu. Jde o krok, který je zakotven ve francouzské ústavě. Byl používaný jak levicovými, tak i pravicovými vládami. Je ale potřeba říct, že tento krok skutečně posílil protesty ve Francii.

Plány odborů

Do ulic znovu vyjdou statisíce lidí. Stávky ochromí dopravu, opět nebudou jezdit některé vlaky a metro. Komplikace stále způsobují také stávky v rafineriích. Některé čerpací stanice jsou bez zdrojů, zejména na severu a jihu Francie. Kvůli stávce popelářů jsou v Paříži stále tisícovky tun nevyvezeného odpadu.

Část francouzské opozice už napadla postup vlády při schvalování důchodové reformy u Ústavní rady. Ta má teď několik dnů na posouzení těchto podnětů.

Martin Balucha, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme