Důchody dělají starosti i Japonsku. Počet seniorů se totiž stále zvyšuje

Japonsko patří v Asii k zemím s nejpropracovanějším a nejdéle fungujícím penzijním systémem. I tato ostrovní země má ale se stárnoucí populací problémy. Rostoucí skupina důchodců je totiž stále větší zátěží pro tamní sociální a důchodový systém. Před deseti lety připadali na každého japonského seniora čtyři pracující. Za deset let ale bude naopak na dva seniory vydělávat jen jeden člověk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko

Japonsko | Foto: Jiří Mára

Počet Japonců starších sta let letos poprvé v historii přesáhl hranici 50 tisíc. Stoletých Japonců a starších je o zhruba 4 tisíce více než loni.

Japonská vláda se sice z dlouhověkosti svých občanů raduje, na druhé straně jí dělá vrásky. Kvůli stárnoucí populaci totiž musí měnit i penzijní systém.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o penzijním systému v Japonsku připravila pro Večerní Radiožurnál zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková

Důchod v Zemi vycházejícího slunce nyní dosahuje 34 procent průměrné mzdy, v přepočtu asi 31 tisíc korun.

Jak ale upozorňuje vláda, kvůli zvyšujícími počtu seniorů budou důchody klesat.

Pozitivní je, že japonští penzisté se na odpočinek obvykle nehrnou. I přesto, že běžný věk k odchodu ze zaměstnání je 65 let, lidé velmi často a rádi přesluhují.

Podle nedávné studie ministerstva zdravotnictví chce až 90 procent dotázaných Japonců pracovat i po dosažení věkové hranice k odchodu do důchodu. Chtějí být totiž do konce života aktivní a k penzi si přivydělávat.

Důchodová reforma se chystá i v Česku

Velké změny v penzijním systému čekají Českou republiku. Zavádí se takzvaný druhý pilíř důchodového připojištění, který doplní stávající první státní pilíř a třetí pilíř komerčního penzijního připojištění, který je určen i pro ty, kteří dočasně nepracují.

Podstatou druhého pilíře je nespoléhat se jen na státní důchod, ale spořit si. Systém bude fungovat tak, že z prvního státního pilíře si lidé budou moci do soukromých pojišťoven převádět tři procentní body ze sociálního pojištění. Pod podmínkou, že si sami zaplatí další dva procentní body. Výhodný bude především pro pracující s vyššími příjmy.

Vstup do druhého pilíře je dobrovolný. Lidé do 35 let věku mají čas se pro něj rozhodnout do doby dosažení tohoto věku, lidé nad 35 let budou mít možnost jen do poloviny příštího roku. Pokud druhý pilíř využijí, nemohou z něj již vystoupit.

Exkluzivní průzkum společnosti Median pro Český rozhlas ukázal, že většina lidí důchodové reformě nerozumí. Dvě třetiny občanů si také nespoří na důchod v soukromých fondech.

Průzkum - důchodová reforma | Foto: Median

Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme