Duda vetoval zákon o nouzové antikoncepci. Ministryně zdravotnictví ho plánuje obejít

Polský konzervativní prezident Andrzej Duda vetoval zákon, podle kterého by lidé starší 15 let k nákupu nouzové antikoncepce nepotřebovali lékařský předpis. informují polská média. To, že zákon nepodepíše, Duda oznámil už dříve.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Andrzej Duda oznámil na tiskové konferenci udělení milosti bývalému ministrovi Mariuszi Kaminskému a jeho náměstkovi Maciejemu Wasikovi

Duda je politickým spojencem národně konzervativní strany Právo a spravedlnost, která v Polsku vládla do loňského prosince | Foto: Kuba Stezycki | Zdroj: Reuters

Pilulku „den poté“ označil prezident za „hormonální bombu“. Řekl, že nemá nic proti tomu, aby v případě nutnosti nezletilá dívka takový lék užila, chce ale, aby se tak dělo se souhlasem jejích rodičů.

Tuskovi se podařilo za sto dnů prosadit jen zlomek předvolebních slibů. Problémem je i vztah s Dudou

Číst článek

Duda je politickým spojencem národně konzervativní strany Právo a spravedlnost, která v Polsku vládla do loňského prosince. Během osmi let u moci výrazně omezila reprodukční práva žen a pilulka „den poté“ je od roku 2017 v Polsku dostupná pouze na lékařský předpis.

Proevropská koalice, která u moci vystřídala vládu strany Právo a spravedlnost, slíbila, že přístup k nouzové antikoncepci ženám usnadní.

Ministryně zdravotnictví Izabela Leszczynová z Občanské koalice premiéra Donalda Tuska plánuje prezidentské veto obejít vydáním nařízení, podle kterého má být tento přípravek prodejný na základě takzvaného farmaceutického předpisu.

Jde o druh receptu na léky, které předepisuje lékárník v případě, kdy je zákazník nemůže z různých důvodů získat u lékaře. Opatření Leszczynové by mělo začít platit od 1. května.

V Polsku měl být bez předpisu dostupný přípravek EllaOne, který žena, jež chce zabránit otěhotnění, musí užít do 120 hodin po nechráněném pohlavním styku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme