VIDEO: V posledním předvolebním duelu se střetli Šefčovič a Čaputová. Obešel se bez ostrých výpadů

Poslední duel finalistů slovenských prezidentských voleb - Zuzany Čaputové a Maroše Šefčoviče - před sobotním rozhodujícím, druhým kolem přímé volby se ve středu obešel bez vzájemných ostrých výpadů. Debatu, ve které oba kandidáti zopakovali své dřívější postoje, odvysílal večer veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska na svém hlavním televizním a rozhlasovém kanálu.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava (Aktualizováno: 21:56 27. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve středu vstoupilo do kampaně nové téma financí, popisuje zpravodajka Českého rozhlasu na Slovensku Pavlína Nečásková. „Jediné, co se ve středu stalo novinkou, je, že Maroš Šefčovič kritizoval Zuzanu Čaputovou za to, že měla nejdražší kampaň. Šefčovič řekl, že požádal o další finanční podporu stranu Smer. Tentokrát se mělo jednat o 230 tisíc euro (5,9 milionu korun),“ přibližuje detaily zahraniční zpravodajka.

Pellegrini podpořil Šefčoviče, Kiska vybízel lidi k účasti v druhém kole prezidentských voleb

Číst článek

Jak ale uvedl slovenský server Aktuality.sk s odkazem na Transparency International Slovensko, toto tvrzení se nezakládá na pravdě. Nejdražší kampaň měl totiž současný prezident Andrej Kiska.

V kampani se oba kandidáti postupně vyjadřovali k vystoupení Andreje Kisky, který podpořil Čaputovou, ale také k podpoře Šefčoviče od nejsilnější vládní strany Smer-sociální demokracie (Smer) expremiéra Roberta Fica.

Budoucnost i Rusko

Šefčovič se v debatě vymezil tomu, že se často v předvolební kampani hovořilo o minulosti, zatímco by se mělo diskutovat o budoucnosti.

„To, o co tu hrajeme, není jen post prezidenta, ale jde o základní principy fungování této krajiny,“ oponovala Zuzana Čaputová.

Šefčovič nemá koho oslovit, antisystémoví voliči ho nesnášejí stejně jako Čaputovou, říká publicista

Číst článek

Oba kandidáti se taktéž vyjadřovali k předvolebnímu boji a útokům vůči jejich osobám či k vztahům s Ruskem. Šefčovič zopakoval, že Rusko vnímá jako strategickou výzvu, nikoli hrozbu. „Slovensko velmi pomohlo Ukrajině s reverzním tokem plynu a udělali jsme to tak, aby se na nás Rusko nedívalo křivě,“ dodal.

Čaputová se zase vyjádřila k anexi Krymu. „Sankce proti Rusku vnímám jako akt za porušení mezinárodního práva,“ řekla.

Náročná kampaň

Navzdory svému přesvědčivému vítězství v prvním kole prezidentských voleb Čaputová uvedla, že nepovažuje volby za vyhrané: „Je nesmírně důležité, aby lidé přišli volit.“

Čaputová přiznala pochybení při financování předvolebních televizních spotů sponzory, takzvanými třetími stranami. Televizní politickou reklamu totiž podle zákona musí zaplatit sám kandidát.

„Kampaň byla náročná. Potvrdila, že Slovensko je rozdělené. Můj apel na celospolečenský smír byl vnímám pozitivně,“ uvedl Šefčovič, který dodal, že i přes podporu vládního Smeru by byl jako prezident nadstranický a nezávislý.

Čaputová zopakovala, že její liberální názory nejsou součástí předvolební agendy a že o nich hovořila pouze na základě dotazů.

Experimenty v kulturně-etických otázkách

Kandidátka, která se po vítězství v prvním kole vzdala funkce místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko, dříve označila adopce dětí homosexuálními páry za lepší možnost než ponechání nezletilých v dětských domovech. Podle ní ale v této otázce musí nastat shoda napříč celé společnosti.

Šefčovič chtěl před pádem režimu aktivně budovat socialismus. O víře v Boha v přihlášce do KSČ nepsal

Číst článek

Šefčovič odmítl experimenty v kulturně-etických otázkách. „Mnozí lidé to vnímají jako téma, které by dále rozdělovalo naši společnost. Nešel bych do experimentů, které byly zmiňovány,“ poznamenal Šefčovič v reakci na Čaputovou.

Dříve v kampani se Šefčovič v těchto otázkách vymezoval vůči soupeřce výrazněji. Přihlásil se rovněž k tradiční rodině a ke křesťanským hodnotám, byť v roce 1989 krátce před takzvanou sametovou revolucí vstoupil do komunistické strany, která vystupovala kriticky vůči církvím.

Jednoznačná vítězka prvního kola

Zuzana Čaputová se stala minulou sobotu jednoznačnou vítězkou prvního kola slovenských prezidentských voleb, když 40,57 % hlasů. Šefčovič postoupil z druhého místa, ovšem s velkým odstupem. Hlas mu dalo 18,66 % voličů.

Čaputová čelí nařčení, že neřekla advokátní komoře o živnosti. ‚Nemuselo se to ohlašovat,‘ tvrdí

Číst článek

Kampaň před druhým kolem, jež se uskuteční 30. března, zatím probíhá klidně. Podle šetření, které zveřejnila agentura Median SK, stále vede Čaputová, a to se 60 procenty. Jejímu protikandidátovi by dalo hlas 39 procent občanů, což přibližně potvrzuje výsledky z prvního kola.

Rozdíl 20 procent je poměrně velký, volby ale rozhodne především volební účast. Tedy schopnost oslovit voliče kandidátů, kteří v prvním kole neuspěli. Podporu Zuzaně Čaputové veřejně oznámil Béla Bugár, šéf strany Most-Híd.

och, cen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme