Důkazy o podílu Ruska na vraždě Litviněnka zůstanou utajené

Důkazy svědčící o podílu ruských tajných služeb na vraždě Alexandra Litviněnka zůstanou utajené. Britský vyšetřující soudce tak vyhověl příslušné žádosti britského ministra zahraničí Williama Haguea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kauza Litviněnko | Foto: Hollywood Classic Entertainment

Některá ostrovní média Haguea okamžitě obvinila z pokusu sabotovat úplné vyšetření smrti bývalého agenta KGB. Toho v Londýně otrávili radioaktivním poloniem.

Vyšetřující soudce sir Robert Owen se vůbec netajil tím, že vládní žádosti o ponechání důkazů v tajnosti vyhoví jen velmi nerad. Podle Owena tím pádem vyšetřování Litviněnkovy smrti „může být neúplné a vést k zavádějícím závěrům“.

Na veřejnost se nedostane ani další část citlivých dokumentů, která má dokládat, že britské úřady mohly udělat víc, aby zabránily Litviněnkově vraždě.

Advokát vdovy po ruském rozvědčíkovi obvinil šéfa britské diplomacie ze snahy zatajit pravdu a povýšit obchodní zájmy s Moskvou nad spravedlnost. Uznávaný reportér Guardianu Luke Harding, který případ dlouhodobě sleduje, označil rozhodnutí za ostudu britské justice.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme