Důkazy proti bin Ládinovi uznal i Pákistán

Taliban ztrácí posledního spojence - Pákistán. Vláda tohoto afghánského souseda uznala za dostačující důkazy o podílu náboženského extrémisty Úsamy bin Ládina na útocích z 11. září, které jí předložily Spojené státy. Jak hlásí zvláštní zpravodaj ČRo 1 - Radiožurnálu Petr Vavrouška, Islamabád je považuje za dostatečné pro vznesení obžaloby proti Ládinovi. Informace svědčící o jeho vině konkretizoval britský premiér Tony Blair. Při svém projevu v parlamentu oznámil, že bylo prokázáno spojení mezi nejméně třemi atentátníky a bin Ládinovou organizací Al-Káida. Blair zdůraznil, že není absolutně žádná pochybnost o bin Ládinově odpovědnosti za útoky a o spolupráci Ládina s Talibanem. Afghánské vládní hnutí znovu varoval, že pokud nevydá bin Ládina a nepřestane podporovat teroristy, stane se také terčem odvety a bude svrženo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři z únosců letadel, která byla 11. září nástroji teroristických útoků v USA, byli prokazatelně ve spojení s islámským radikálem Usámou bin Ládinem. Řekl to britský premiér Tony Blair v dnešním projevu v dolní komoře britského parlamentu. Podle Blaira je "naprosto jasné", že si tyto atentáty objednal právě bin Ládin. Britský premiér ve svém projevu dále uvedl: "Mohu potvrdit, že jsme diskutovali se Spojenými státy o rozsahu vojenské pomoci, kterou může Británie poskytnout. Jakýkoli další americký požadavek budeme pečlivě posuzovat. Nemohu zcela otevřeně mluvit o detailech našich diskusí, ale jsou plně v souladu s našimi společnými zájmy. Věřím, že stejně důležitá jako samotná vojenská akce je také humanitární koalice, která má pomoci afghánským lidem. Uděláme vše, co budeme moci, abychom minimalizovali dopady konfliktu na Afghánce." Bin Ládin podle premiéra poskytuje vládnímu hnutí peníze, vojáky a zbraně a za to mu Taliban poskytuje útočiště.

Spojené státy souhlasí s britskou zprávou, podle níž 3 z 19 únosců, kteří spáchali teroristické útoky v USA, byli napojeni na organizaci islámského radikála Usámy bin Ládina Al-Káida. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher také potvrdil, že Británie s Washingtonem konzultovala vydání 21stránkového dokumentu potvrzujícího podle britské vlády bin Ládinovu vinu za útoky 11. září.

Americké důkazy postačují pro obžalování bin Ládina. Důkazy poskytnuté Pákistánu Spojenými státy jsou podle mluvčího pákistánského ministerstva zahraničí dostatečné pro vznesení obžaloby proti Usámovi bin Ládinovi. Ten se měl podílet na záříjových teroristických útocích na Spojené státy. Pákistán už podle mluvčího v současnosti není v Afghánistánu diplomaticky ani jinak zastoupen.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme