Důkazy vynucené mučením nejsou v Británii přípustné

Důkazy, které mohly být vynuceny mučením, nemohou být u britských soudů použity proti osobám podezřelým z terorismu. Rozhodli tak členové Sněmovny lordů se soudcovskou pravomocí zasedající jako Nejvyšší soud Spojeného království.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Rozhodnutí lordů Nejvyššího soudu znamená, že případy osmi cizinců zadržovaných na základě podezření z terorismu a připravovaných pro deportaci budou pravděpodobně přezkoumány zvláštní odvolací komisí. Vloni odvolací soud rozhodl, že důkazy proti podezřelým mohou být u soudu uznány, pokud byly získány bez britské účasti. Osm z deseti cizinců zadržovaných bez soudu podalo proti onomu rozhodnutí odvolání k Nejvyššímu soudu, tedy Sněmovně lordů.

Zasvěcení pozorovatelé považují rozhodnutí lordů-soudců za vítězství zadržovaných, jejichž případy nyní podléhají přezkoumání, ovšem za okolností, které teprve budou projednány. Podle zpravodajky BBC pro domácí záležitosti rozhodnutí lordů- soudců je vážnou ranou záměrům vlády v boji proti terorismu.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme