Ve slovenském dole začal hořet metan. Zranilo se devět horníků, čtyři z nich těžce

Devět lidí se zranilo, z toho čtyři těžce, v uhelném dole v Novákách na západním Slovensku, když tam podle jeho šéfa Stanislava Gurského začal hořet nahromaděný metan. Čtyři vážně zraněné osoby v kritickém stavu a v umělém spánku přepravily do nemocnic vrtulníky. Provozovatel dolu uvedl, že na místě neštěstí se nacházelo devět zaměstnanců. Gurský dále řekl, že v dole nedošlo k výbuchu, jak o tom původně informovala některá média.

Nováky (Aktualizováno: 10:05 27. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letečtí záchranáři ošetřují zraněného horníka po neštěstí v dole Nováky

Letečtí záchranáři ošetřují zraněného horníka po neštěstí v dole Nováky | Zdroj: Profimedia

„Toto důlní neštěstí nebylo způsobené výbuchem, ale vzplanutím metanu. Bylo zasaženo osm horníků, kteří ještě byli schopni vlastními silami ujít dva kilometry a důl opustit,“ konstatoval krátce po neštěstí slovenský premiér Eduard Heger.

K osmi zraněným se ještě přidal jeden horník, který se nadýchal zplodin. Mezi hospitalizovanými jsou i dva Poláci a jeden Ukrajinec.

V opuštěných šachtách dolu Nováky úspěšně pěstují hlívu ústřičnou

Číst článek

Podle náměstka slovenského ministerstva zdravotnictví Michala Palkoviče jsou čtyři nejvážněji zranění v ohrožení života a byli napojeni na plicní ventilaci. Při neštěstí horníci utrpěli popáleniny.

Ve čtvrtek vstoupili do dolu členové vyšetřovacího týmu, informovalo o tom ministerstvo hospodářství. Báňští záchranáři mezitím ukončili práce v dolu. Neštěstí se stalo 200 metrů pod povrchem.

Šéf báňských záchranářů Stanislav Pavlík po neštěstí novinářům řekl, že v dole došlo k neobvykle prudkému úniku metanu, přičemž v místě neštěstí dříve unikal tento plyn jen zřídka a v nízké koncentraci.

V roce 2006 v dole v Novákách zemřeli po závalu čtyři horníci. O tři roky později v souvislosti s požárem a explozí v jiném dole, v Handlové, přišlo o život 20 lidí.

Slovensko v roce 2018 rozhodlo, že letos ukončí dotování výroby elektřiny z domácího uhlí. V praxi to znamená, že jeho těžba skončí. Společnost Hornonitrianske bane Prievidza předloni ukončila těžbu v dole Handlová, loni pak přerušila těžbu lignitu v dole Čáry a v provozu ponechala už jen důl v Novákách.

dno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme