Polsko nesprávně posuzuje vliv dolu Turów na životní prostředí, uvedla Evropská komise

Evropská komise ve čtvrtek dala částečně za pravdu Česku ve sporu s Polskem o prodloužení a rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Exekutiva Evropské unie dospěla k závěru, že Polsko nesprávně posuzuje vliv dolu na životní prostředí a nedostatečně informovalo o svých záměrech sousední státy. Kvůli sporu, který se nepodařilo vyřešit dohodou, má Česko možnost obrátit se na Soudní dvůr EU.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Turów v pozadí s elektrárnou Turów

Důl Turów v pozadí s elektrárnou Turów | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0

Praha koncem září oslovila Brusel, neboť Polsko podle ní při prodlužování těžby porušilo povinnosti vyplývající ze čtyř unijních směrnic a ze smlouvy o fungování EU. Komise dospěla k závěru, že Varšava pochybila při uplatňování směrnic o posuzování vlivu na životní prostředí a o přístupu k informacím, například pokud jde o „informování veřejnosti a členských států zapojených do přeshraničních konzultací“. Chyba na polské straně byla také v tom, že úřady rozhodovaly o dole na základě starých zákonů, které nebyly zcela v souladu s unijním právem.

Česko považuje polskou reakci ohledně Turówa za nedostatečnou. Čeká na reakci Evropské komise

Číst článek

České stížnosti na porušování dalších dvou směrnic, týkající se mimo jiné vlivu na zásoby pitné vody, jsou podle EK vzhledem k předloženým důkazům a argumentům obou stran neopodstatněné.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Polské ministerstvo klimatu letos v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo společnosti koncesi na těžbu, která by jinak v dubnu skončila. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů. Plánovanému rozšíření se brání hlavně obyvatelé příhraničních oblastí Libereckého kraje. Lidé se obávají zvýšeného hluku a prašnosti a především ztráty vody.

Dosavadní dvoustranná jednání Česka s Polskem k vyřešení sporu nevedla. Právně nezávazné stanovisko komise, které unijní exekutiva vydává jen k některým dvoustranným sporům, nyní může ČR využít při případné žalobě u unijního soudu.

Stovky lidí na Liberecku protestovaly proti rozšíření dolu Turów. Obavy mají zejména ze ztráty pitné vody

Číst článek

„Doufáme, že česká vláda podá žalobu na Polsko co nejdříve, hned na začátku příštího roku, aby soudní dvůr EU mohl rozhodnout co nejrychleji,“ uvedla Nikol Krejčová z české pobočky organizace Greenpeace, která koordinuje kampaň proti polskému dolu.

Česko si v podnětu k EK stěžovalo zejména na to, že mu Polsko opakovaně odmítá poskytnout informace o vydaném povolení k těžbě na šest let a neumožnilo Česku zapojit se do řízení o povolení těžební činnosti v ložisku Turów do roku 2044.

České úřady se zatím nevyjádřily, zda podají žalobu nebo se budou dále snažit o mimosoudní dohodu s Polskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme