Polsko bude jednat o dolu Turów s Českem. Podle premiéra předloží unijnímu soudu nové argumenty

Polsko začne s Českou republikou jednat o dalším osudu hnědouhelného dolu Turów, řekl v pondělí premiér Mateusz Morawiecki. Varšava by měla na příkaz Soudního dvora EU tento důl okamžitě zavřít, premiér ale soudní rozhodnutí označil za velmi nebezpečné z hlediska možných ekologických hrozeb. Morawiecki podle agentury PAP také řekl, že Polsko předloží unijnímu soudu nové argumenty.

Vratislav (Polsko) (Aktualizováno: 18:23 24. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnědouhelný důl Turów | Foto: Anna Uciechowska | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Morawiecki předstoupil před novináře po pondělní poradě ve Vratislavi ohledně předběžného opatření Soudního dvora EU. Ten minulý pátek nařídil Polsku důl Turów zavřít až do definitivního rozhodnutí soudu ohledně sporu s Českem, které si na důl dlouhodobě stěžuje.

„Je nutno říct, že rozhodnutí Soudního dvora EU je velice nebezpečné jak z hlediska možných ekologických hrozeb, protože hrozí přímo ekologická katastrofa, tak je i nebezpečné pro energetickou bezpečnost Polska a pro zajištění práce pro 5000 lidí, kteří tam jsou zaměstnaní,“ prohlásil premiér. „Polská vláda na to nemůže nebrat zřetel. Proto nejenže určitě přistoupíme k jednání s českou stranou, ale předložíme i nové argumenty Soudnímu dvoru EU.“

Uzavření dolu Turów zabije celý region, zní z Polska. Varšava odmítne splnit příkaz soudu Evropské unie

Číst článek

Poslankyně Evropského parlamentu Anna Zalewská z polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a podle agentury AP také vicepremiér Jaroslaw Gowin už předtím avizovali, že Polsko předběžné opatření Soudního dvora EU splnit odmítne.

Místo toho se Varšava podle Gowina pustí do velmi intenzivní diplomatické a také právní ofenzivy, aby zajistila pokračování těžby v dole i provoz tamní elektrárny, která produkuje přibližně sedm procent elektřiny spotřebovávané v Polsku.

„Důl se nezavírá načas, je to naprosto nezvratný proces. Uzavření dolu Turów zabije celý region,“ řekla Zalewská podle agentury PAP. „Nesouhlasíme s tím a nesplníme rozhodnutí Soudního dvora EU,“ dodala předtím na tiskové konferenci uspořádané před dolem.

Připomněla vlastní zkušenost z rodné oblasti v okolí města Walbrzych, kde uzavření dolů způsobilo „dědičnou nezaměstnanost, dědičnou bídu“.

Varšava bude podle Zalewské žádat o změnu rozhodnutí unijní soudkyně na základě předložení důkazů, že předběžné opatření je nepřiměřené. Uzavření dolu by totiž znamenalo uzavření i přečerpávacích stanic, což by podle ní nejen způsobilo nezvratné škody, ale vyvolalo také skutečné „problémy se stavem vod na české straně“.

Jednání s Českem 

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády oznámil, že již začal dialog mezi českou a polskou stranou. Aktuálně podle něj jednají jeho náměstek, zástupce ministerstva zahraničí a liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) s polskými protějšky. Podle Brabce by z jednání měl vzejít závěr i pro rozhovory na úrovni premiérů obou zemí.

„Nikdy jsme od Polska nedostali žádné jasné písemné záruky, jakým způsobem bude kompenzovat zásadní negativní efekty, které to má pro české občany,“ řekl Brabec. Dodal, že česká vláda nechce Polsku uškodit, ale hájí zájmy českých občanů.

Provozovatel dolu Turów i přes rozhodnutí evropského soudu nezastaví těžbu. Protestují také polští odboráři

Číst článek

„Představujeme v těchto chvílích polské straně naše představy, návrhy, jak bychom chtěli, aby se polská strana zachovala, nebo co by nám měla nabídnout. Jsme připraveni k jednání. A říkali jsme to několik let,“ dodal Brabec.

Soudní dvůr EU minulý týden rozhodl, že Polsko musí okamžitě zastavit těžbu v dole Turów. Vyhověl tak české žádosti o vydání předběžného opatření. Zákaz těžby bude podle soudu platit až do vynesení konečného rozsudku v tomto sporu. Proti rozhodnutí se vzápětí ohradili polský premiér Mateusz Morawiecki i společnost PGE, která důl vlastní.

České úřady se na unijní justici obrátily v únoru s žalobou proti rozšiřování dolu, které podle nich mimo jiné ohrožuje kvalitu pitné vody pro obyvatele Libereckého kraje. Polsko podle české strany porušuje unijní právo tím, že umožnilo pokračování těžby bez posouzení jejího vlivu na životní prostředí. Varšava to odmítá a nedávno schválila prodloužení provozu dolu do roku 2044.

Pokud by polské úřady verdikt soudu nerespektovaly, může soud na žádost Evropské komise vyměřit zemi vysoké pokuty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme