Brazílie 4:1 Jižní Korea

Ruští záchranáři našli těla devíti stavbařů, kteří byli uvězněni v solném dole

Ruští záchranáři v neděli našli těla všech devíti pracovníků, kteří při sobotním požáru uvízli v šachtě solného dolu v uralském Solikamsku. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na krizový štáb, působící na místě neštěstí.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští záchranáři v neděli našli těla všech devíti pracovníků, kteří při sobotním požáru uvízli v šachtě solného dolu v uralském Solikamsku | Zdroj: Reuters

„Pro vyproštění devíti stavbařů z šachty se udělalo vše, co bylo možné. Šest pokusů (záchranářů) dostat se k nim překazily plameny,“ uvedl gubernátor Permského kraje Maxim Rešetnikov. Současně vyjádřil soustrast pozůstalým a přislíbil jim pomoc.

Ještě dříve vedoucí záchranářů Alexej Pestov novinářům řekl, že k místu v hloubce 365 metrů, kde uvízlo devět lidí, se nelze dostat „kvůli deformacím v konstrukci šachty, pokračujícímu požáru a hustému dýmu“.

Podle agentury Interfax se záchranářům v noci na neděli nepodařil ani šestý pokus proniknout k pohřešovaným, a tak se vrátili na povrch. Chybělo jim prý překonat posledních 20 metrů.

Uralský důl zachvátil požár. Devět ohrožených horníků má jen malou šanci na přežití

Číst článek

Posléze záchranáři podnikli další sestupy do šachty, našli však již jen mrtvá těla. Z požáru podle správy dolu zbývají k uhašení už jen jednotlivá ohniska.

Šachtu zachvátil požár v sobotu. Ze 17 lidí, kteří v té době na místě pracovali, se osmi podařilo dostat na povrch. Z kritické situace vyvázli bez zranění. Ostatní sice byli podle agentury Interfax vybaveni osobními kyslíkovými přístroji, ale čas, kdy mohli pobývat v zamořeném prostoru, mezitím uplynul. Extrémní teploty v místě neštěstí navíc neklesaly.

Důl, který patří ruské společnosti Uralkalij, se nachází v Permském kraji asi 1500 kilometrů na severovýchod od Moskvy. Těží se v něm chlorid draselný, který se používá zejména k výrobě umělých hnojiv. V době propuknutí požáru se v šachtě prováděly betonářské práce, které zajišťovala externí firma.

Správa dolů uvedla, že požár nezpůsobil výbuch metanu, jak spekulovala ruská média. Oheň zachvátil stavební konstrukce usnadňující průchod svislými úseky šachty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme