Důležité není, jak lidé hlasují, ale jak se hlasy sečtou, tvrdí voliči v Moskvě

108 miliónů voličů vybíralo z pěti kandidátů na ruského prezidenta. Vedle premiéra Vladimira Putina o úřad usilovali ještě šéf komunistů Gennadij Zjuganov, lídr nacionalistů Vladimir Žirinovskij, předseda strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov a miliardář a podnikatel Michajl Prochorov. Po sporných prosincových parlamentních volbách dnešní hlasování monitorovaly tisíce nezávislých pozorovatelů. Úřady tvrdí, že přijaly bezperecedentní opatření, aby podvody byly vyloučené.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby v Moskvě

Prezidentské volby v Moskvě | Zdroj: Reuters

„Volby se u nás odehrávají v klidu a bez problémů, máme i vysokou účast. Lidi zjevně hlasování zajímá,“ říká Ludmila Grišinová, předsedkyně komise ve 309. volebním okrsku na severním okraji Moskvy. Důležitý je pro ruské voliče přitom tentokrát zjevně nejen výsledek, který mnozí považují za jasně daný, ale také cesta k němu.

„Předtím jsem nikdy nepozorovala, dnes pozoruji poprvé, a vidím, že zatím je všechno v pořádku,“ říká pětadvacetiletá Olga Kurčatovová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Moskvě natáčela pro Víkendový Odpolední Radiožurnál tamní zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Patří mezi ty, které pobouřila svědectví o manipulacích a podvodech během prosincových parlamentních voleb. Desetitisíce lidí se mobilizovaly a jako Olga trávily neděli monitorováním dění v některé z více než 95 tisíc volebních místností po celém Rusku.

„Zatím, co vidím, to opravdu vypadá tak, že je všechno v pořádku. Ale může se stát něco až potom při počítání. Také určitě pořád tvrdím, že volby nejsou čestné, protože vidím, že většina lidí sem přijde a dá se poznat, že žádnou informaci kromě státní televize nedostávají, což znamená, že v podstatě ani nevědí, co by mohli vybrat,“ soudí Olga Kuračovová.

Ludmila Grišinová, šéfka komise a ředitelka školy, kde volební místnost sídlí, poukazuje na vybavení volebních místností. Urny pro vhazování lístků jsou průzračné. Dvě kamery sledují nepřetržitě dění v jejich okolí i u stolu členů komise. Záznam se nahrává, online ho na internetu může sledovat i kdokoli v klidu svého obývacího pokoje. Ne všichni mají ale za to, že to vše skutečně zajistí, aby se volby odehrály poctivě a v duchu fair play.

Otec volí komunistu, žena Putina, syn miliardáře. I tak vypadají ruské volby

Číst článek

„Však uvidíte, kolik lidí vyjde v pondělí demonstrovat,“ vrtí hlavou osmnáctiletý student Dmitrij Bilajev, který podle svých slov nevěří tomu, že by se volby odehrály podle pravidel, a dal proto protestní hlas šéfovi komunistů Zjuganovovi.

„Není důležité, jak budou lidi hlasovat, ale jak se potom jejich hlasy sečtou. Tak to u nás ale fungovalo vždycky, co k tomu dodat,“ rozhodí rukama penzistka Sofie Kuzněcovová, která volila Michajla Prochorova.

Ruské prezidentské volby se chýlí ke konci, je hlášeno porušování pravidel

Číst článek

Falsifikací se obávají i tři studentky, které – jak říkají – nepovažují za férovou ani předvolební kampaň. Ústřední volební komise ujišťuje veřejnost, že žádné podstatnější problémy neregistruje. Ruská policie ale připustila několik případů narušení volebního zákona. Sdružení shromažďující informace nezávislých pozorovatelů pak registrují několik tisíc stížností.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme