Loď v Budapešti se potopila během sedmi sekund. Šance na záchranu pohřešovaných je podle záchranářů malá

Nejméně sedm lidí přišlo o život a dalších 21 se pohřešuje poté, co se ve středu pozdě večer na Dunaji v centru Budapešti po střetu s jiným plavidlem potopila loď s jihokorejskými turisty. Podařilo se zachránit sedm osob. Podle mluvčího maďarských záchranářů jsou naděje na vypátrání dalších přeživších minimální. Jde o jedno z nejhorších lodních neštěstí mimo moře v Evropě za poslední dekády.

Video Budapešť (Aktualizováno: 22:48 30. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie večer na svém webu oznámila, že vzala do vazby kapitána větší lodi Viking Sigyn. Je jím 64letý Ukrajinec, který je podle zveřejněného sdělení podezřelý z ohrožení lodní dopravy, jež vedlo k nehodě s větším počtem mrtvých.

Loď jménem Mořská panna (Hableány) se potopila nedaleko maďarského parlamentu kolem desáté hodiny večer. Záběry ukazují, že Mořská panna a větší, hotelová loď, se k sobě přiblížily, krátce pluly bok po boku a pak se Mořská panna převrátila a potopila. To podle policie trvalo asi sedm sekund.

Na místě je zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Matěj Štýs. „Záchranáři se podle zpráv maďarského tisku nejspíše pokusí loď vytáhnout. Potápěči obhlížejí vrak lodi a snaží se zjistit, jak moc je poškozený. Není ovšem jisté, jestli se podaří ho vytáhnout, protože Dunaj je rozvodněný, hladina je dva metry nad normálním stavem,“ říká Štýs s tím, že situaci záchranářům komplikuje také zakalená voda, i deštivé počasí. Teplota vody se pohybuje mezi deseti až 12 stupni Celsia.

Jihokorejští turisté

Na palubě podle jihokorejského ministerstva zahraničí bylo 30 jihokorejských turistů, dva jihokorejští průvodci, jeden jihokorejský fotograf dokumentující cestu a dva maďarští členové posádky. Nehodu podle Soulu nepřežilo sedm Jihokorejců.

Dalších sedm lidí se podařilo zachránit a šest z nich už bylo propuštěno z nemocnic. V péči lékařů zůstává jedna osoba se zlomenými žebry, informovala televize M1. Pohřešováno je zbylých 19 Jihokorejců a oba Maďaři.

Pátrání po nezvěstných probíhá i několik kilometrů po proudu, hlásí z Budapešti zpravodaj Matěj Štýs. Proud je totiž velmi silný, a těla tak mohl odnést.

Jak uvádí server index.hu, několik lidí záchranáři z řeky vytáhli až u Petöfiho mostu, tedy zhruba tři kilometry jižně od parlamentu. Jedno z těl bylo nalezeno sedm kilometrů od místa tragédie na Csepelském ostrově a dalších 16 kilometrů daleko u mostu dálničního obchvatu metropole.

Intenzivní pátrání po nezvěstných účastnících neštěstí pokračuje i desítky kilometrů dál po proudu, přičemž tok Dunaje má být sledován až k srbským hranicím na jihu země. Podle agentury APA při hledání pomáhají i tři týmy zásahového útvaru Cobra rakouské policie s deseti potápěči.

Celkově je do akce zapojeno na 200 záchranářů s 15 loďmi. Ti se snažili vodu prosvěcovat i v noci, ale bez velkého úspěchu.

Omezená doprava

Na řece je nyní lodní doprava omezená, ale jak upozorňuje zpravodaj Radiožurnálu, není úplně přerušena. Na řece je armádní člun s pontonem, na kterém jsou vojáci. O kus dále se nachází oranžový ponton s lanem pod hladinou ve směru, kde se nachází potopená loď.

Jihokorejský prezident Mun Če-in slíbil pomoc rodinám turistů. Soustrast rodinám obětí vyjádřil maďarský premiér Viktor Orbán a prezident János Áder, kondoloval jim i český prezident Miloš Zeman.

Jihokorejské ministerstvo zahraničí uvedlo, že turisté na palubě neměli záchranné vesty a že taková praxe je při vyhlídkových plavbách v Budapešti obvyklá.

Jihokorejci do Maďarska přijeli z Mnichova v rámci zájezdu po několika evropských zemích. Většinou šlo o příbuzné. Byly mezi nimi i děti, kromě jiných šestiletá dívka, která není na seznamu přeživších. Mezi zachráněnými je šest žen a jeden muž ve věku 31 až 66 let.

Druhou lodí, na níž nebyl nikdo zraněn, je Viking Sigyn společnosti Viking s kancelářemi ve Švýcarsku a Kalifornii. Jde o luxusní loď s 95 kajutami pro cestující.

Výroba v roce 1949

Mořská panna je na webových stránkách provozovatele, společnosti Panoráma Deck, popsána jako „nejmenší loď flotily“ Její maximální kapacita je 60 osob. Zástupce společnosti v maďarské televizi řekl, že loď byla na běžné vyhlídkové plavbě a že nemá informace o tom, že by měla nějaké technické problémy. Pravidelně prý procházela kontrolou.

Registr lodí Hajoregiszter.hu uvádí, že loď byla vyrobena v roce 1949 v někdejším Sovětském svazu a v 80. letech byla vybavena maďarským motorem.

Policie zahájila vyšetřování havárie a trestní stíhání proti neznámé osobě. O kapitánech obou lodí ale uvedla, že šlo o zkušené profesionály s dlouhou praxí.

Před deseti lety, v září 2009, se při lodním neštěstí na Ochridském jezeře v dnešní Severní Makedonii při nehodě výletní lodi utopilo 15 Bulharů, zachránit se podařilo 42 pasažérů. Dvě vážné nehody se staly v létě 2011 v Rusku. Při potopení výletní lodi Bulgarija na řece Volze nedaleko Kazaně přišlo o život dokonce 122 lidí. O tři týdny později zemřelo devět lidí při noční srážce výletního člunu s nákladní lodí na řece Moskvě v centru ruského hlavního města.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme