Dunaj ohrožuje své okolí

V Rakousku stále bojují s povodněmi. Evakuovány musely být stovky domů a vodní živel si už pravděpodobně vyžádal první lidskou oběť. Vydatné srážky v Německu a Rakousku zvedly hladinu Dunaje na celém jeho toku. Situace se už začíná komplikovat také na Slovensku. Na některých místech u Komárna a v Bratislavě vystoupila voda z břehů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řeka | Foto: Jana Balounová

Velká voda v Rakousku si pravděpodobně vyžádala už první lidskou oběť. Hasiči totiž pátrají po 69letém muži, který zřejmě utonul. Následkem několikadenních dešťů a tání sněhu enormně přibylo vody v Dunaji. Jeho hloubka už místy přesáhla 9 metrů. V povodí řeky jsou zatopeny pole, silnice a také domy, nejčastěji rekreační stavení přímo na březích Dunaje. Záchranáři pátrají zatím stále bez úspěchu po 69letém muži, kterého strhla voda. V turistické oblasti Wachau v Dolním Rakousku se pole proměnila v jezera, odkud vyčnívají nádherně rozkvetlé stromy meruněk. V některých částech pobřeží Dunaje jsou stále zavřené vozovky. Záplavami urtpělo hodně historické centrum v městě Stayer. Nedaleko odtud zalila voda i staveniště elektrárny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová o povodních v Rakousku

Na některých místech u Komárna a v Bratislavě vystoupila voda z břehů. V hlavním městě zalila část Petržalky. Pod hradem Děvín jsou pod vodou parkoviště. Média vyzývají občany, aby přeparkovali auta z jednoho z nejfrekventovanějších bratislavských nábřeží. Baruje je taky, aby se nevydávali turistickými trasami vedoucími po hrázi. Jedna elektrárna musela přerušit provoz, protože rozdíl vodních hladin s Moravou se vyrovnal. Na Dunaji platí druhý povodňový stupeň a úroveň hladiny přesáhla 750 cm. Vodohospodáři předpokládají její další zvyšování v průběhu celého víkendu. Kritickou hranici by měl Dunaj dosáhnout v neděli. Na ostatních vodních tocích a nádržích na Slovensku je situace ustálená.

Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme