Dunaj slovenskou metropoli ušetřil

Situace v Bratislavě, kterou ohrožovala vzedmutá hladina Dunaje, se uklidnila. Katastrofické předpovědi se nenaplnily. Dunaj kulminoval kolem páté hodiny ráno na devíti metrech a devadesáti centimetrech. Už je proto jisté, že se Dunaj do Bratislavy nerozlije. Stoletá voda v Labi už dorazila do saské metropole Drážďan. V noci na dnešek zaplavila řeka další čtvrti. Pokračuje evakuace města, ale také rozsáhlých oblastí severovýchodní části spolkové republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy v Bratislavě | Foto: Samuel Kubáni

V hlase pracovníků povodí bylo cítit úlevu, když potvrdili, že desetimetrovou hranici Dunaj nezdolá. Problém dělá spodní voda, která v Bratislavě podemlela část chodníku a silnice na nábřeží. Proto musela být odkloněna doprava. Situace se uklidňuje také v městské části Devín.

Dunaj v Bratislavě kulminuje, ale problémy na Slovensku nekončí. Povodňová vlna míří na dolním toku do Medvědova, Štůrova a Komárna. Všechny zmíněné oblasti se na velkou vodu připravují. V Komárně ukončili uzávěry protipovodňové linie už ráno, přestože by tam měl Dunaj kulminovat už v neděli. Problémy mají s vývěry a průsaky vody, které zatím ale zcela bez problémů sanují. Hraniční přechody jsou uzavřeny.

Naplno jede elektrárna v Gabčíkově. Velkou vodu stále rozděluje do dvou proudů - do turbiny a do starého koryta Dunaje. V jeho blízkosti je zatopeno několik chatových oblastí a je možné, že budou evakuováni obyvatelé několika blízkých obcí.

Zpevněné hráze zatím drží Moravu, kterou Dunaj tlačí zpět k obci Záhorí. Obyvatelé evakuováni nebyli. Situaci tam monitoroval i šéf resortu vnitra Šimko, ale s většími těžkostmi se nesetkal.

Hladina labe v Drážďanech se v šest hodin ráno vyšplhala k rysce 888 centimetrů, což je o jedenáct více, než za stoleté vody 11. března 1845. Krizový štáb rozhodl o uzavření všech městských mostů přes řeku, která nadále stoupá asi o pět centimetrů za hodinu a ohrožuje čtvrti se třiceti tisíci obyvateli.

Armáda nasadila k převozu evakuovaných nemocnic Airbus A-310 a dva letouny Transal. Pokračuje nadále evakuace obyvatel šestnáctitisícového Bitterfeldu s sousedním Sasku-Anhaltsku. Přes katastrofální situaci se objevují první nadějné zprávy. V Mühlbergu voda zatím nestoupá a v oblasti Pirny přímo za českými hranicemi bylo zatím pozastaveno vystěhování třiceti tisíc obyvatel. Naopak ale hrozí, že do vody prosáknou látky z chemického parku v Bitterfeldu.

Renata Havranová, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme