Dunaj v Pasově stoupá na stoleté maximum. Sasko se připravuje na katastrofu

Se záplavami bojují i v sousedním Německu. Situace v mnoha spolkových zemích je napjatá, v případě Pasova se už objevují scénáře doslova katastrofické. Kritická je situace také v Sasku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dunaj v Pasově stoupá na stoleté maximum | Zdroj: ČTK

V Pasově je vyhlášen stav nouze. Město se připravuje na stoletou vodu. Předpokládá se, že do večera se hladina Dunaje zvedne na 10,5 až 11 metrů.

Přístup do města je již v tuto chvíli velmi omezený, mnoho silnic je uzavřených, obyvatelé se do svých domovů dostávají jen přes provizorní mosty.

Kromě rozvodněného Dunaje roste hladina Innu, tedy řeky, která se v Pasově do Dunaje vlévá.

Vedení města požádalo o podporu ozbrojené síly. Zasedají krizové štáby. Podobně krizová situace je i v bavorském Rosenheimu. Tam navíc chybí kompletní protipovodňová ochrana. Proto se úřady obávají, že voda pronikne do města.

Se záplavami zápolí od pátku také Sasko. Stav ohrožení již vyhlásilo Lipsko, někde již začala evakuace obyvatel. V této oblasti Německa hrozí větší katastrofa, než tomu bylo při záplavách před 11 lety.

Všude se pracuje naplno na protipovodňových opatřeních. Například Erfurt již obložili 25 tisíci pytli s pískem. V akci jsou desetitisíce záchranářů. Pomáhají jim i dobrovolníci.

SLEDUJEME POVODNĚ ONLINE: Ohrožení na desítkách míst, stav nebezpečí v Praze a první oběť

Číst článek

Silné a vytrvalé deště způsobují záplavy i v okolních státech. V Německu a Švýcarsku už zemřeli nebo se pohřešují minimálně čtyři lidé. V Rakousku záchranáři evakuovali několik obcí.

Kvůli vyplaveným sklepům mají plné ruce práce také polští hasiči. Protipovodňové hráze zpevňují i v Dolním Slezsku, bezprostřední nebezpečí velkých záplav tam ale zatím nehrozí.

Kvůli povodním v Německu a v Rakousku byly evakuovány stovky lidí. Další se pohřešují

Číst článek

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme